Szukaj

Owoce i warzywa: dobre dla serca, niezależnie od tego czy są gotowane, surowe, zamrożone czy w konserwie…

Nie ma znaczenia, czy wolicie warzywa i owoce gotowane, na surowo, przetworzone (mrożonki, konserwy, kompoty, dżemy, soki…), ponieważ wszystkie one mają mieć ochronne działanie na zdrowie serca, według ostatniego badania przeprowadzonego przez badaczy holenderskich. Badacze doszli do takiego wniosku po przeanalizowaniu, przez okres 10 lat, spożycia warzyw i owoców przez 20 069 osób, w wieku od 20 do 65 lat, a także częstości pojawiania się chorób serca oraz chorób układu krwionośnego u uczestników tego badania.Według obserwacji naukowców, spożycie ponad 475g dziennie owoców i warzyw – czyli równowartości od 7 do 8 porcji na dzień – było związane ze zmniejszeniem o 34% ryzyka zachorowania na choroby kardiowaskularne, w porównaniu do spożycia mniejszego niż 241 gram dzienie.

Różnica była bardzo mało znacząca między spożyciem warzyw i owoców gotowanych czy przetworzonych, a także tymi jedzonymi na surowo albo zupełnie świeżymi.

Gotowanie oraz przetwarzanie warzyw i owoców (konserwy, kompoty, soki, sosy…), zmienia ich strukturę oraz może powodować bardzo poważne zmiany, jeśli chodzi o ich wartości odżywcze. W niektórych przypadkach jednak, przetwarzanie może poprawić biodyspozycyjność niektórych związków bioaktywnych, szczególnie jeśli chodzi o pomidory i marchewkę, możemy przeczytać w badaniu.


Należy zauważyć, że naukowcy nie wypowiadają się na temat ziemniaków w swoim badaniu, a to z powodu zawartości skrobii, która w tym warzywie jest większa niż w większości innych warzyw.

Najważniejsze jest to, żeby je jeść

Rezultaty tego badania są bardzo zachęcające, według specjalistki od żywienia, pani Stéphanie Côté. Owoce i warzywa, niezależnie od tego, czy są świeże, gotowane, mrożone czy jeszcze w jakiejś innej formie, najważniejsze jest to, żeby je po prostu jeść.

Jest zrozumiałe jednak samo z siebie, że produkty pokarmowe w konserwie są dużo mniej bogate w składniki odżywcze oraz minerały niż warzywo czy owoc zjadany w całości i świeży. To samo dotyczy kompotu i konfitur, które nie zawierają już skórki owocu; z tego powodu owoce tracą część swoich składników odżywczych.

Jest to także dobra nowina dla ludzi, którzy nie przepadają aż tak za surowymi owocami i warzywami, podkreśla pani Stéphanie Côté. Mają więc oni więcej możliwości dodawani owoców i warzyw do swoich codziennych posiłków.

Ale, nie należy odwracać uwagi od tego, że naukowcy w tym badaniu nie byli w stanie odseparować i przebadać wszystkich czynników, które składają się styl życia, uprzedza pani Stéphanie Côté. Owoce i warzywa są dobre i mają korzystne działanie, jeśli są wplecione w zdrowy tryb życia.

W rzeczywistości, autorzy stwierdzili, że osoby, które jadły więcej warzyw i owoców dziennie, to były bardzo często kobiety, które prowadziły także zdrowy tryb życia.

Komentarze do: Owoce i warzywa: dobre dla serca, niezależnie od tego czy są gotowane, surowe, zamrożone czy w konserwie…

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz