Szukaj

Osoby otyłe bardziej narażone na zgon z powodu H1N1

Osoby z dużą nadwagą były bardziej narażone na śmierć niż inni zarażeni wirusem świńskiej grypy, która w zeszłym roku wywołała pandemię - donoszą naukowcy.


Naukowcy przeanalizowali dane 500 dorosłych osób hospitalizowanych w Kalifornii z H1N1 w pierwszym kwartale 2009 roku i zauważyli, że skrajna otyłość zwiększała ryzyko śmierci niemal trzykrotnie.

Z naukowego punktu widzenia, skrajna otyłość występuje, gdy wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi 40 lub więcej. Wskaźnik BMI jest pomiarem statystycznym mającym ustalić czy dana osoba ma normalną masę ciała, nadwagę, lub czy jest otyła, a odnosi się on do proporcji pomiędzy wzrostem a masą ciała.


Wyniki badania, opublikowane 5 stycznia w internetowym wydaniu czasopisma Clinical Infectious Diseases, nie brały pod uwagę danych kobiet w ciąży oraz osób poniżej 20 roku życia.

Autorka badania, dr Janice K. Louie z Kalifornijskiego Departamentu Zdrowia, powiedziała, że niezbędne jest przeprowadzenie dalszych badań, w celu ustalenia, dlaczego ludzie skrajnie otyli są bardziej narażeni na zgon w wyniku zarażenia H1N1.

- Osoby skrajnie otyłe powinny co roku szczepić się przeciwko grypie - napisała Louie w komunikacie prasowym czasopisma.

- Powinny one również skontaktować się ze swoim lekarzem, gdy tylko wystąpią pierwsze objawy grypy, aby umożliwić jak najszybsze zdiagnozowanie i rozpoczęcie leczenia. Jest to szczególnie ważne, jeśli w naszym otoczeniu rozpowszechnia się wirus grypy i powoduje falę zachorowań.

Komentarze do: Osoby otyłe bardziej narażone na zgon z powodu H1N1

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz