Szukaj

Odkryto najzdrowszy posiłek świata

Wędzony łosoś, zapiekanka z kurczaka i jogurt to tylko niektóre z produktów, które w połączeniu stanowią najzdrowszy i najbardziej pożywny wielodaniowy posiłek!


W dzisiejszych czasach, przemysł spożywczy zaczyna w większym stopniu zapewniać zdrowe produkty. Co więcej, nawet przedsiębiorstwa znane z jedzenia typu „fast-food” wzbogacają swoje menu o co raz to zdrowsze produkty.

Eksperci żywienia z Wielkiej Brytanii postanowili ustalić, jak powinny wyglądać najzdrowsze i najbardziej odżywcze posiłki. Zespół zbadał ponad 4 tysiące kombinacji i zawęził listę do 222, składając w jedną całość to, co uważa za najbardziej pożywnie skomponowany posiłek.

Co w nim jest?

Kompozycja składa się z pasztetu z wędzonego łososia serwowanego z oliwą i posypanego świeżymi ziołami oraz z liści sałaty podanych z sosem z oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Kolejno: zapiekanka z kurczaka i soczewicy w towarzystwie mieszanych warzyw i kromki wieloziarnistego chleba. Na koniec – budyń waniliowy typu blancmange, złożony z jogurtu, posypany orzechami i sosem karmelowym bez cukru. Oto skład najbardziej pożywnego posiłku na świecie!


Co sprawia, że kombinacja ta jest taka zdrowa?

Posiłek ten zawiera połączenie wielu pożywnych składników odżywczych, na które składają się liczne witaminy i białka, sprzyjające prowadzeniu zdrowego stylu życia. Wędzony łosoś, na przykład, zawiera przyjazny dla organizmu kwas omega-3, a wysoka zawartość włókien w chlebie wieloziarnistym pomaga w przesyłaniu prawidłowych impulsów z mózgu.


Kurczak z wysoką ilością białka pomaga zbudować beztłuszczową masę mięśniową, natomiast kwas pantotenowy zawarty w soczewicy sprawia, że nasz umysł jest bardziej czujny i zrównoważony. Ponadto, aktywne kultury bakterii znajdujące się w jogurcie pomagają w odpowiednim trawieniu, mają też dobry wpływ na nasze zęby i krew.

Skąd ten pomysł?

Dr Paul Berryman, prezes Leatherhead Food Research wpadł na ten pomysł podczas lotu do domu z konferencji żywnościowej. Pierwotnie, jego projekt przewidywał stworzenie pełnowartościowego posiłku dla podróżujących samolotami, ale Berryman zdecydował się skomponować taki posiłek, który sprawdzi się zdrowotnie także poza pokładem. - To nie było takie proste, ale zrobiliśmy to w ciągu jednego tygodnia – mówi P. Berryman.

Czy naprawdę jest to najzdrowszy posiłek na świecie?


Tu pojawia się kwestia sporna. W 2009 roku, szef kuchni Gurpareet Bains również skomponował posiłek, który składał się z równie pożywnych produktów. W jego wersji najzdrowszego posiłku świata znajdowało się curry z jagodami, kurczakiem, imbirem i czosnkiem. Bains twierdzi, że obfite dania są nawet w stanie pomóc w zwalczaniu komórek rakowych. Obydwie te propozycje dążą do tego, aby zdrowe odżywianie połączone było z dobrym smakiem. – Zdrowe jedzenie nie musi być nudne – mówi Berryman – ale nie ważne jak zdrowe, jeśli żywność nie smakuje dobrze, nie będzie się sprzedawać.

Komentarze do: Odkryto najzdrowszy posiłek świata

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz