Szukaj

Odchudzanie a zmiana nawyków żywieniowych

Wielu pacjentów cierpiących na otyłość, którzy poddali się operacji zmniejszenia żołądka czy skrócenia jelita cienkiego, zauważa po zabiegu zmianę apetytu, smaku czy zapachu spożywanych pokarmów.

Zmiany te są głównie zmianami zmysłowymi i nie prowadzą w żaden sposób do większych kłopotów. Ponad to, ta odmienność może prowadzić do zwiększenia liczby traconych kilogramów, co jest bardzo pożądane i przez lekarzy i przez samych pacjentów.
Badanie przeprowadzone przez naukowców brytyjskich z Leicester Royal Infirmary analizuje, jakie zmiany sensoryczne zgłaszają pacjenci i jakie mają one skutki dla organizmu i całego procesu odchudzania.

Nawiązano kontakt z pacjentami, którzy w latach od 2000 do 2011 przeszli operację pomniejszenia żołądka. Ponad stu pacjentów odpowiedziało na trzydzieści trzy różne pytania dotyczące apetytu, smaku i zapachu potraw.

Wyniki badań opracowano na podstawie doświadczeń pacjentów, które były do siebie bardzo zbliżone. Prawie wszyscy odczuli zmiany apetytu. Czterdzieści dwa procent badanych twierdzi, że zmienił się ich zmysł węchu. Blisko osiemdziesiąt procent zauważyło zmiany
w sposobie smakowania jedzenia, zwłaszcza potraw słodko-kwaśnych.

Trzech na czterech pacjentów rozpoznało u siebie niechęć do określonych środków spożywczych po zabiegu. Były to m. In. produkty mięsne, skrobie i produkty mleczne. Nieliczni zgłaszali niechęć do warzyw, owoców czy ryb. Ale były to sporadyczne przypadki.

Pacjenci ci, znacznie zmniejszyli swoja pooperacyjna wagę i spadł ich wskaźnik masy ciała. Zazwyczaj była to norma około ośmiu kilogramów. Eksperyment wskazuje, iż zmiany w percepcji smaku i zapachu żywności wpływa na ograniczenie spożycia kalorii.

Komentarze do: Odchudzanie a zmiana nawyków żywieniowych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz