Szukaj

Nowe badania dotyczące korzyści z picia kawy

Badania przeprowadzone przez hiszpańskich naukowców dowiodły, że kawa, a dokładnie zawarta w niej kofeina, wspomaga odchudzanie oraz poprawia sprawność fizyczną i umysłową organizmu. Jest to dobra informacja dla tych, którzy nie wyobrażają sobie poranka bez filiżanki kawy. Badania zostały opublikowane w International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism i dowodzą, że sportowcy, którzy wypili kawę przed treningiem spalają o 15% więcej kalorii niż sportowcy, których organizm nie otrzymał kofeiny.

Sprawność fizyczna

Według naukowców kofeina poprawia efekty ćwiczeń i treningów. Tezę tę popierają badania, które były zostały przeprowadzone na grupie osób, które nie piją regularnie kawy. Część grupy dostała kawę z kofeiną, a część bezkofeinową. Wyniki były zadowalające, okazało się, że ci, którzy dostali kawę z kofeiną, mają lepszy przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Po 75 minutach od podania zwiększył się on aż o 30%. Lepsze krążenie zapewnia mięśniom tlen, a to daje lepsze wyniki ćwiczeń fizycznych.

Dowiedziono, że picie kawy po wysiłku czy treningu jest równie korzystne. Mięśnie magazynują energię i przy kolejnym wysiłku są wytrzymalsze i lepiej pracują.

Mniej bólu

Naukowcy dowiedli, że spożycie dwóch filiżanek kawy na godzinę przed trzydziestominutowym wysiłkiem, uchroni nas przed bólem mięśni. Kofeina zwiększa ich wytrzymałość i dzięki temu możemy wykonywać trochę trudniejsze ćwiczenia. Dowiedziono również, że składnik ten uchroni nas przed postępującą z wiekiem utratą sił w mięśniach. Efekty ochronne zaobserwowano w wielu ważnych mięśniach: mięśniu przepony czy mięśni szkieletowych.

Sprawność umysłowa

Od dawno wiadomo, że kawa polepsza pamięć. Nowością są wyniki badań, które wykazały, że kawa poprawia pamięć aż 24 godziny od jej spożycia. W ramach badań przeprowadzono test: po 5 minutach od podania dwóch rodzajów kawy (kofeinowej i bezkofeinowej) przedstawiono serię zdjęć. Następnego dnia obu grupom pokazano te same zdjęcia, grupa, która otrzymała kawę z kofeiną zapamiętała je znacznie lepiej.

Nie oznacza to jednak, że kawa zagwarantuje nam lepszą kondycję i pamięć na długie lata. Może jedynie wspomóc te procesy, których podstawą jest odpowiedni tryb życia i odżywianie. Przy spożyciu kawy należy pamiętać o kilku zasadach. Najważniejsza z nich to umiar; przy częstym piciu kawy, organizm przyzwyczaja się do określonej dawki i właściwości kawy ustają. Do kawy nie powinno dodawać się cukru i śmietanki; korzystniejsze jest połączenie jej z  mleczkiem migdałowym i cynamonem. Jednak zanim w ogólne sięgniemy po kawę, zwróćmy uwagę na stan naszego organizmu. Może zmęczenie i senność, które chcemy zniwelować za pomocą kawy, jest przyczyną złego odżywiania i nieodpowiedniego trybu życia. Kawa pomoże nam tylko na określony czas, a jak zlikwidujemy przyczynę złego samopoczucia będziemy cieszyć się dobrym samopoczuciem przez długi czas.

Komentarze do: Nowe badania dotyczące korzyści z picia kawy (1)

bartuss
bartuss 21-07-2014 15:40

Zalety picia kawy

1

Czytałem też w jednym z ostatnich badań, że właśnie kawa nie szkodzi, gdy pita jest w małych ilościach. Mała filiżanka dziennie i poprawiamy koncentrację, mamy więcej sił, energii i tak dalej. Tak jak pisze w tym artykul... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze