Szukaj

Niektóre napoje mogą cię… odwodnić

Czy kiedykolwiek zadałeś sobie pytanie: ile właściwie popularne napoje zawierają wody? W kawie jest jej ok. 98 – 99%, w napoju gazowanym 90 – 95%, w winie 80 – 85%, w jasnym piwie 90 – 94%, w herbacie 98%. Wydaje się więc, że nie ma w tym nic dziwnego, iż przeciętny człowiek uważa, że te napoje z łatwością zaspokoją jego codzienne zapotrzebowanie na wodę.Powszechnie zaleca się picie od 8 do 10 szklanek wody dziennie. Ale nie liczymy kawy i innych napojów, które konsumujemy w biurze, ani też piwka albo lampki wina po pracy.

Kiedy pojawia się pierwsza oznaka pragnienia, najłatwiej jest sięgnąć po kolejny dosładzany napój gazowany.

I tu pojawia się problem. Ludzie uważają, że ponieważ jedzenie i napoje generalnie zawierają jakiś procent wody, konsumpcja czystego H2O nie ma już aż takiego znaczenia. „Skoro mój napój to w większości woda, to przecież piję mnóstwo wody każdego dnia”.

Wiadomym jest, że kiedy ciało wysyła sygnał pragnienia, oznacza to, że jest odwodnione. Często bierzemy pragnienie za głód, a w rezultacie ciało pozostaje w stałym stanie odwodnienia.


Napoje takie jak kawa zawierają kofeinę, która jest znanym diuretykiem, czyli środkiem moczopędnym – czyli usuwa wodę z tkanek ciała. Alkohol także ma diuretyczne właściwości. Oznacza to, że konsumpcja kofeiny, piwa i wina – wszystko to przyczynia się do odwadaniania ciała.

Przeciętnie tracimy ok. 2,5l wody dziennie.


Oto kilka faktów na temat tego drogocennego płynu:- woda tworzy nieograniczoną energię w ciele – lepiej niż napoje energetyzujące;

- woda transportuje składniki odżywcze w całym ciele;

- woda przenosi odpady do nerek i wątroby, skąd są następnie wydalne z organizmu;

- woda zapobiega zatwardzeniom;

- woda działa na skórę lepiej niż balsam;

- woda zapobiega PMS i bólom menstruacyjnym;

- woda ogranicza apetyt i nadmierne jedzenie;

- woda wychwytuje toksyczne złogi w ciele i usuwa je na zewnątrz;

- woda pozwala utrzymać libido na normalnym poziomie;

- woda zatrzymuje młodość ciała, elastyczność skóry i bystrość umysłu.

Komentarze do: Niektóre napoje mogą cię… odwodnić

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz