Szukaj

Nawykowe spożywanie fast foodów odpowiada za otyłość i zaburzenia poznawcze

Nowe badania naukowców z UCLA dowodzą, że to nadwaga sprawia, że ludzie są zmęczeni i prowadzą siedzący tryb życia, a nie na odwrót.

Badacz Aaron Blaisdell umieścił 32 samic szczurów na jednej z dwóch diet, na okres 6 miesięcy. Pierwsza, standardowa dieta szczurza, składała się z dość nieprzetworzonej żywności, takiej jak zmielona kukurydza i mączka rybna. Składniki w drugiej były wysoko przetworzone, o niższej jakości
i zawierały znacznie więcej cukru- odpowiednik dla diety fast foodowej. Po zaledwie 3 miesiącach naukowcy zaobserwowali istotną różnicę w ilości masy, jaką przybrały na wadze szczury. 16 szczurów, będących na diecie fast foodowej, stało się znacznie grubsze.

„Jedna dieta prowadzi do otyłości, a druga nie”, powiedział Blaisdell, profesor psychologii w UCLA College of Letters and Science i członek UCLA Brain Research Institute. Wyniki sugerują również, że zmęczenie może wynikać z diety fast foodowej.

W ramach badania, szczurom dano zadanie, w którym wymagano od nich naciskania dźwigni w celu otrzymania nagrody w postaci żywności lub wody. Szczury na „diecie śmieciowej” wykazały zaburzenia wyników, robiąc w czasie 30-minutowej sesji znacznie dłuższe przerwy niż chude szczury, przed powrotem do zadania. Po sześciu miesiącach, diety szczurów zostały zamienione i szczury z nadwagą miały bardziej odżywczą dietę przez 9 dni. Zmiana ta jednak nie zmniejszyła ich wagi i nie poprawiła czasu wykonania zadania. Umieszczone na „śmieciowej diecie” chude szczury, przez 9 dni nie zwiększyły wyraźnie swojej wagi, a ich motywacja do wykonania ćwiczenia z dźwignią nie spadła. Wyniki te sugerują, że nawykowe spożywanie fast foodów, a nie tylko okazjonalne, jest odpowiedzialny za otyłość i zaburzenia poznawcze.

- Osoby z nadwagą często zostają napiętnowane jako leniwe i bez dyscypliny. Nasze wyniki sugerują, iż pomysł powszechnie przedstawiany w mediach, że ludzie stają się otyli, ponieważ są leniwi- jest zły. Nasze dane sugerują, że dieta wywołująca otyłość jest przyczyną, a nie efektem lenistwa. Albo dieta pełna wysoce przetworzonej żywności powoduje zmęczenie lub ta dieta powoduje otyłość, która powoduje zmęczenie. - powiedział Blaisdell.

Ponadto, naukowcy odkryli, że u szczurów na diecie fast foodowej wzrosła pod koniec badania liczba guzów w całym ich ciele. Te na bardziej pożywnej diecie miały mniej guzów, które były mniejsze i nie tak bardzo rozpowszechnione.

Blaisdell  sam zmienił swoją dietę więcej niż pięć lat temu, aby jeść „to, co jedli nasi przodkowie”. Unika przetworzonej żywności, chleba, makaronów, zboża i żywności z dodatkiem cukru. Zjada mięso, owoce morza, jaja, warzywa i owoce. Zauważył on istotną poprawę stanu zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego, jasności i precyzyjność myśli oraz wzrost energii życiowej.

Ewa Panasiuk

Komentarze do: Nawykowe spożywanie fast foodów odpowiada za otyłość i zaburzenia poznawcze

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz