Szukaj

Napoje słodzone szkodzą zdrowiu kości i stawów

Słodzone napoje gazowane to jeden z głównych winnych epidemii otyłości panoszącej się od dłuższego czasu w Ameryce. Nowe badanie pokazuje teraz, w jaki sposób tego typu napoje mogą pogarszać osteoartrozę kolana u mężczyzn. Przeprowadzili je badacze z Brigham and Women's Hospital i Tufts Medical Center w Bostonie, a także z Brown University w Providence.Osteoartroza często jest spowodowana zużyciem powierzchni chrząstki stawowej, czyli miękkiej poduszeczki pomiędzy kośćmi. Objawami tej kondycji jest ból, sztywnienie, puchnięcie, ograniczenie ruchomości, a także skrzypiący dźwięk w momencie poruszenia stawem.

Jeden na 2 Amerykanów może być zagrożony osteoartrozą, według danych pochodzących z CDC.

Omawiane badanie obserwowało 2 149 pacjentów z osteoartrozą kolana. Przed rozpoczęciem prac zapytano uczestników o ich konsumpcję słodzonych napojów gazowanych. Następnie, naukowcy wykonali prześwietlenie rentgenowskie kolan pacjentów w 12, 24, 36 i 48 miesiącu obserwacji.


Kontrolowano również BMI badanych.

Okazało się, że uczestnicy, a w szczególności mężczyźni, którzy pili wysokokaloryczne napoje gazowane, mieli stawy kolanowe w najgorszym stanie – zdjęcia wykazywały postępujące zwężenie powierzchni stawowej, co jest wymiernym objawem osteoartrozy.

U ludzi, którzy nie pili tego rodzaju napojów, zdjęcia wykazały słabsze postępowanie choroby.

Największy postęp stwierdzono u mężczyzn, którzy wypijali ponad pięć tego typu napojów tygodniowo.

Odkrycia te zostaną zaprezentowane jeszcze w tym tygodniu na spotkaniu naukowym American College of Rheumatology Annual Meeting, w Waszyngtonie.

Komentarze do: Napoje słodzone szkodzą zdrowiu kości i stawów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz