Szukaj

Napoje energetyczne stanowią zagrożenie dla zdrowia nastolatków

Pobudzające właściwości napojów energetycznych są reklamowane, jednakże nowy raport stwierdza, że ich spożycie przez nastolatków może być związane z osłabieniem ich kondycji psychicznej oraz wzrostem stosowania używek.

Naukowcy wzywają do ograniczenia dostępu nastolatków do tych napojów i zmniejszenia zawartości kofeiny w puszkach.
Badanie, przeprowadzone przez naukowców z University of Waterloo i Dalhousie University, opublikowane w Preventive Medicine, wykazało, że licealiści podatni na depresję oraz ci, którzy palą marihuanę i piją alkohol, są bardziej skłonni do spożywania napojów energetycznych, niż ich pozostali rówieśnicy.

Spośród 8210 ankietowanych uczniów szkół średnich, prawie 2/3 zgłosiło spożycie napoju energetycznego co najmniej raz w ciągu ostatniego roku, a ponad 20% z nich spożywa je przynajmniej raz w miesiącu. Młodsi licealiści byli bardziej skłonni do picia napojów energetycznych niż ich starsi koledzy.

Negatywne skutki zdrowotne spożywania napojów energetycznych

Spożywanie napojów energetycznych wiąże się z szeregiem negatywnych skutków dla zdrowia, w tym z objawami sercowo-naczyniowymi, zaburzeniami snu, nerwowością i nudnościami. Skutki uboczne są spowodowane dużym stężeniem kofeiny w tych napojach.
"Naszym zdaniem, należy podjąć kroki w celu ograniczenia dostępu nastolatków do napojów energetycznych, zwiększenia świadomości społecznej i edukacji na temat ewentualnych szkód, spowodowanych spożywaniem tych napojów oraz zminimalizowania ilości kofeiny, zawartej w każdej jednostce", powiedział Sunday Azagba , główny autor przeprowadzonych badań. "To nie wyeliminuje problemu całkowicie, ale podjęcie kroków takich, jak te może pomóc ograniczyć szkody wśród naszej młodzieży, która wydaje się być związana z konsumpcją tych napojów. To jest coś, co musimy traktować poważnie. Zmiana nie nastąpi bez wspólnego wysiłku", dodał.

Ewa Panasiuk

Komentarze do: Napoje energetyczne stanowią zagrożenie dla zdrowia nastolatków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz