Szukaj

Nadwaga może być dodatkowym ryzykiem w przypadku upadku osób starszych

Dla Australijczyków powyżej 65. roku życia, uwzględnionych w najnowszym badaniu, otyłość zwiększa ryzyko upadku o 31 procent. „Upadki są jedną z najczęstszych przyczyn urazów u osób starszych, a patrząc na starzenie się światowej populacji możemy przewidywać, że liczba urazów związanych z upadkiem znacznie wzrośnie” – twierdzi autorka badania Rebecca Mitchell. Dalej dodaje: „Podobnie wskaźnik nadwagi i otyłości wśród osób starszych również wzrasta.”

Przeprowadzono badanie, w którym wzięło udział 5 681 osób w wieku powyżej 65 lat. Zostali zapytani o ich upadki, ich pojęcie ryzyka upadku, ogólne zdrowie, używane leki i poziom aktywności fizycznej.

Uczestnicy badania, którzy upadli raz lub więcej w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzez np. utratę równowagi, byli również pytani o to, czy skończyło się to jakimś urazem i jeśli tak to czy wymagali oni opieki medycznej lub hospitalizacji. Z wyników badań opublikowanych w Australian and New Zealand Journal of Public Health, wynika że 23% respondentów o prawidłowej wadze upadło tylko raz w przeciągu ostatnich 12 miesięcy a 34% upadło więcej niż jeden raz. Około 30% otyłych upadło raz i 45% upadło więcej niż jeden raz w danym okresie, wskazując na to, że ryzyko upadku w grupie otyłych jest o 31% większe.

„Ciężko określić, czemu u otyłych rośnie ryzyko upadku, ale to może być wynikiem ograniczonego czucia obwodowego, ogólnych słabości fizycznych i braku stabilności w trakcie stania lub chodzenia.” – twierdzi Mitchell. „Istniej wiele innych czynników zwiększających ryzyko upadku starszej osoby. Mogą się w to wliczać indywidualne czynniki takie jak: słabe zdrowie, zaburzenia równowagi, kondycja zdrowotna(czyli słaby wzrok lub demencja), brak regularnego ruchu, mnóstwo leków, które mogą wpływać na ogólne samopoczucie i zła dieta.”

Do tego dochodzi mnóstwo czynników zewnętrznych takich jak śliska nawierzchnia, dywany, złe oświetlenie czy nieodpowiednie obuwie.
Amerykańskie Towarzystwo Geriatryczne (AGS) pod nadzorem dr Sharon Brangman opublikowało wytyczne dotyczące zapobiegania upadkom. Początkowo były przeznaczone dla lekarzy, jednak niektóre sugestie mogą być bardzo pomocne rodzinom w ocenie ryzyka w ich domach. Wytyczne te miały zachęcać lekarzy, aby wypytywali starsze osoby o upadki, ponieważ pacjenci zazwyczaj nie chcą, by ktokolwiek o tym wiedział. „Jest tak ponieważ boją się, że będą musieli zostać umieszczeni na dłużej w jakiejś placówce pod stałą opieką lekarzy” – twierdzi Brangman. Pacjenci z nadwagą potrzebują czasem trochę więcej wsparcia, aby uświadomili sobie, że ich sytuacja nie jest beznadziejna i że są rzeczy, które mogą robić, aby ją polepszyć – jak choćby specjalnie pod nich dobrany program ćwiczeń.

„Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć ćwiczyć!” – nawołuje Brangman. „Ćwiczenia wzmacniające i poprawiające równowagę, a zwłaszcza ćwiczenia wzmacniające mięśnie czworogłowe uda, są bardzo ważne jeśli chcemy zapobiegać upadkom w przyszłości.”

Bartłomiej Kapliński

Komentarze do: Nadwaga może być dodatkowym ryzykiem w przypadku upadku osób starszych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz