Szukaj

Ludzie jedzą stary popcorn z przyzwyczajenia, pokazuje badanie

Czy sięgasz po ostatniego pączka, niezależnie od tego, jak długo leży w kuchni? Czy też sięgasz po piwo i chipsy w trakcie meczu, nawet jeśli przed chwilą zjadłeść porządny obiad? Albo każdego wieczoru pochłaniasz lody przed telewizorem?


Wpływ środowiska na zwyczaje jedzenia

Twoje środowisko może być bardzo silnym czynnikiem wyzwalającym twoje przyzwyczajenia dotyczące odżywiania. To właśnie dlatego nowe badanie skupiło się nad tym, w jaki sposób zmiana tego otoczenia może ci pomóc w zmianie zwyczajów.

Badanie, o którym mowa, ukazało się w przeglądzie Personality and Social Psychology Bulletin.

W jednym eksperymencie, 98 ochotnikom wręczono pudełka ze świeżym albo starym (sprzed tygodnia) popcornem. Ludzie ci poszli do kina, aby obejrzeć nadchodzące atrakcje. Natomiast, druga grupa, złożona z 60 uczestników, którzy również dostali stary albo świeży popcorn, musieli obejrzeć wideo muzyczne w konferencyjnej sali na uczelni.

Badacze chcieli się przekonać, czy ludzie, którzy zazwyczaj jedzą popcorn w trakcie filmu, zjedzą go więcej, bez względu na jego świeżość bądź nieświeżość.

Oczekiwaliśmy, że ludzie, którzy mają bardzo silny zwyczaj jedzenia popcornu, jednak zjedzą mniej nieświeżego popcornu niż świeżego, w kinie, wyjaśnia David Neal, jeden z głównych współautorów badania.


A co się okazało?

Stary popcorn niestraszny starym wyjadaczom


Ponieważ, jedli oni tyle samo, statystycznie mówiąc, nie patrząc na to, czy jest to świeże czy stare. Innymi słowy, napychali się z przyzwyczajenia, ponieważ oglądali film, niezależnie od tego, czy popcorn smakował dobrze czy źle.

Ale, ochotnicy z drugiej grupy, którzy również mieli słabość do popcornu, zjedli znacznie mniej tej przekąski kiedy byli w sali koferencyjnej. Mniej, zarówno i świeżego, i nieświeżego popcornu, dodajmy.


Nasze badanie pokazuje, że nasza osobista historia jedzenia w dużych ilościach w danym otoczeniu w przeszłości jest bardzo ważna w kształowaniu nawyków, które zdają się zwiększać bezmyślne jedzenie, sugeruje David Neal, dyrektor Empirica Research.

Możesz nie być tego świadomy, ale twój mózg kojarzy jedzenie z wcześniejszym jedzeniem w danym miejscu.


W drugim badaniu, 89 miłośników kina również otrzymało świeży albo nieświeży popcorn. Połowę z nich poproszono o jedzenie przekąski ręką niedominującą, a reszta miał używać ręki dominującej. Zwyczajowi zjadacze popcornu zjadali o wiele mniej nieświeżego popcornu niż świeżego, kiedy musieli posługiwać się swoją niedominującą ręką.

Zdaje się, że zahamowało to w pewien sposób ich zwyczajowe zachowanie i zmusiło ich do skupienia się na tym co jedzą i jak to smakuje.

Zmiana przyzwyczajeń jest możliwa?

Zmiana zachowania nie przychodzi wraz z ustalonymi celami i z silną wolą, wyjaśnia David Neals. Unikanie środowiska, o którym wiesz, że wyzwala twoje niechciane przyzywczajenia, albo zmiana fizycznego działania tak, aby spowodować zmiany w zwyczajowym działaniu mózgu – na przykład, zmiana rąk – również może być swojego rodzaju rozwiązaniem, dodaje naukowiec z Empirica Research. 

Oczywiście, możesz zmienić ręce, dla takiego jedzenia jak pizza albo chipsy, ale jest to raczej niepraktyczne, jeżeli jesz używając sztućców, przyznaje David Neals.

Inne badania, takie jak Cornell’s Brian Wansink, pokazało, że używanie małych nakryć stołowych albo podawanie mniejszych porcji niezdrowego jedzenia, może również pomóc w kontroli konsumpcji.

Komentarze do: Ludzie jedzą stary popcorn z przyzwyczajenia, pokazuje badanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz