Szukaj

Kwasy tłuszczowe nienasycone

Tłuszcz jest wykorzystywany w naszym organizmie przede wszystkim jako źródło energii. Są tłuszcze, które szkodzą, ale są też te, które usprawniają pracę organizmu. Sprawdź, co to są kwasy tłuszczowe nienasycone i jaki wpływ mają one na nasze zdrowie?

Kwasy tłuszczowe nienasycone

Co to są kwasy nienasycone?

W chemii kwasy tłuszczowe nienasycone określane są jako kwasy tłuszczowe, które zawierają wiązania podwójne. Są to z reguły bezbarwne ciecze. Z pośród nienasyconych kwasów tłuszczowych wyróżnia się kwasy wielonienasycone, które mają więcej niż jedno wiązanie podwójne. Kwasy te są niezbędnym elementem w diecie każdego z nas. Tworzą one grupę tzw. witamin F, inaczej nazywanych egzogennymi lub po prostu niezbędnymi kwasami tłuszczowymi. Dają one nam możliwość do tworzenia istotnych związków takich jak prostaglandyn, a nie są syntezowane przez nasz organizm.

Do kwasów nienasyconych zaliczamy przede wszystkim: omega-3, omega-6, omega-9 oraz omega-19 i -23.

Funkcja tłuszczowych kwasów nienasyconych

Najważniejszym zadaniem tych kwasów jest utrzymanie prawidłowej struktury oraz funkcji błon biologicznych. Oprócz tego, są niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu, czyli płodu. Kwasy te mają właściwości przeciwzapalne oraz poprawiają odporność wykorzystując działanie immunostymulujące. Podnoszą także sprawność intelektualną, wpływają na procesy emocjonalne u dzieci a także wpływają pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy.

Wykazują działanie przeciwmiażdżycowe, które obniża poziom tak zwanego złego cholesterolu. Oprócz tego kwasy nienasycone obniżają ciśnienie krwi i działają przeciwzakrzepowo. Ich ważną funkcją jest korzystny wpływ na skórę - łagodzą objawy trądziki oraz łuszczycy. Ponadto obniżają ryzyko zachorowania na raka prostaty, okrężnicy oraz raka sutka. Są także bardzo pomocne przy odchudzaniu, ponieważ łagodzą łaknienie.

Niedobór kwasów tłuszczowych nienasyconych

Niedobór może być spowodowany przede wszystkim zła dietą i nieustającym stresem. Dodatkowym czynnikiem, który źle wpływa na poziom tłuszczów nienasyconych, są używki: mocna kawa, alkohol, papierosy. Jeśli zdarza nam się nadużywać któregoś z nich powinniśmy pamiętać o systematycznym spożywaniu produktów zawierających kwasy tłuszczowe nienasycone.

Skutkami niedoboru mogą być choroby skóry, zaburzenia spermatogenezy, bezpłodność u mężczyzn, a u kobiet problemy z zajściem w ciążę, zatrzymanie wody w organizmie oraz problemy z rozwojem płodu. Dodatkowo może pojawić się rozwarstwianie płytek paznokcia i ich łamliwość oraz zniszczone końcówki włosów i utrata połysku.

Nienasycone kwasy tłuszczowe są składnikiem budulcowym, potrzebnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dotyczy to gównie serca oraz naczyń krwionośnych, które są dzięki nim chronione.

Produkty zawierające kwasy tłuszczowe nienasycone

Lipidy, czyli tłuszcze, są istotnym składnikiem pokarmowym. Należy dbać o to, aby nasza dieta była urozmaicona i zawierała wiele produktów bogatych w kwasy tłuszczowe nienasycone. Zawarte są one w takich produktach jak: masło, smalec, oleje jadalne i margaryny.

Kwasy omega-3 występują głownie w rybach; łososiu, sardynkach, dorszu, śledziach, sardeli europejskiej a także w skorupiakach. Możemy je także znaleźć w olejach, które tłoczone są na zimno, np. z dyni, rzepaku, lnu i arachidów. Co więcej, omega-3 są także w sezamie, orzechach włoskich a nawet w awokado.

Kwasy omega-6 to głównie oleje roślinne; sojowe, słonecznikowe, z pestek winogron. Znajdują się także w słoneczniku, pestkach dyni oraz w orzechach pistacjowych.

Wszystkie te produkty mogą być łatwo włączone do naszego menu. Dobowe niezbędne zapotrzebowanie nienasyconych kwasów tłuszczowych to około 3-4% dobowego zapotrzebowania energetycznego. Niewielka zmiana, która może przynieść wiele korzyści dla naszego organizmu.

Komentarze do: Kwasy tłuszczowe nienasycone

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz