Szukaj

Kwasy omega-3 mogą zmniejszyć częstotliwość napadów u pacjentów z padaczką

Około 2,3 miliona dorosłych i około 470 tys. dzieci w Stanach Zjednoczonych choruje na padaczkę. Jest to stan neurologiczny charakteryzujący się napadami nawrotowymi. Teraz, nowe badania sugerują, że pacjenci z padaczką mogą zmniejszyć częstotliwość występujących napadów poprzez spożywanie małych dawek kwasów omega-3 pochodzących z ryb.

Zespół badaczy kierowany przez Christophera DeGiorgio z Departamentu Neurologii i Uniwersytetu Kalifornia, twierdzi, że ich odkrycia mogą być szczególne przydatne dla osób z padaczką, które nie reagują na inne metody lecznicze. Naukowcy publikują swoje wyniki w Journal of Neurology.

Wcześniejsze badania wykazywały, że kwasy omega-3 pomagają w stabilizacji rytmu serca oraz zapobiegają atakom serca. Profesor DeGiorgio mówi, że jest to istotne dla osób z padaczką, ponieważ są bardziej narażeni na atak serca, niż ci, którzy nie mają tego problemu. Ponadto uważa, że omega-3 jest związany z obniżoną pobudliowścią komórek w mózgu u epileptyków, co może ograniczać napady.

W badaniach wzięło udział 24 uczestników, którzy przestali reagować na leki przeciwpadaczkowe. Każdy z pacjentów poddany był trzem różnym reżimom suplementacji. Każdy z nich trwał 10 tygodni, a w 6 tygodniu zmieniono dawki suplementacji.

W pierwszym okresie podawano niskie dawki suplementu oleju rybnego – czyli około 1080mg, plus trzy suplementy placebo. W kolejnym okresie podawano sześć suplementów oleju rybnego dziennie – czyli 2160mb omega-3, a do tego trzy suplementy placebo dwa razy dziennie.

Naukowcy odkryli, że najmniejsza liczba napadów występowała dopiero po ostrym reżimie oleju rybnego, czyli w drugiej części okresu badawczego. W momencie dawkowania wysokich dawek suplementów oleju rybnego, odnotowano 33% spadek redukcji napadów.

Zespół odkrył również, że dwóch pacjentów przestrzegających ostre zasady suplementacji – nie miało żadnych napadów w całym 10 tygodniowym okresie badania. Ponadto u uczestników zmalało ciśnienie krwi o 1,95 mm/Hg. Jednakże, oleje podawane w dużej dawce związane były ze wzrostem ciśnienia tętniczego.

Ogół wyników pozwala sugerować, że odpowiednia suplementacja w odpowiednich dawkach jest dobrą metodą redukowania napadów. Jednakże, obecne wyniki w skali ogólnej są przybliżone do tych, które oferuję leki przeciwpadaczkowe. W tym przypadku, olej omega-3 może być stosowany u osób, które nie reagują już na leki.

Naukowcy chcą szukać dalej kolejnych metod i uważają, że kolejne badania są tylko kwestią czasu.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Kwasy omega-3 mogą zmniejszyć częstotliwość napadów u pacjentów z padaczką

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz