Szukaj

Konsumpcja czerwonego mięsa zwiększa ryzyko śmiertelności

Jak stwierdza najświeższe badanie amerykańskie, czerwone mięso jedzone regularnie, codziennie, może zwiększyć ryzyko śmierci o około 12%. Mowa tutaj o mięsie wołowym, wieprzowym albo też baranim. Wzrost tego ryzyka ma być jeszcze większy dla mięsa przetworzonego.Nie pierwszy raz zresztą słyszymy, że zbyt duża konsumpcja czerwonego mięsa jest szkodliwa dla zdrowia. A teraz, kolejny powód do niepokoju, dostarczony nam przez naukowców amerykańskich, w wersji on line Archives of Internal Medicine.

Badanie przeprowadzone przez tych naukowców stwierdza, że codzienna konsumpcja mięsa czerwonego sprzyja pojawianiu się różnych chorób, tym samym zwiększając ryzyko zgonu z powodu tychże chorób.

Aby dotrzeć do takiego wniosku, badacze amerykańscy przeanalizowali dostępne im dane, które pochidzoły z dwóch potężnych badań. W pracach tych udział wzięło 83 644 kobiet oraz 37 698 mężczyzn.

Ludzie ci byli obserwowani przez ponad 20 lat.

Dzięki tym obserwacjom, naukowcom udało się dojść do następujących wniosków:

- regularna konsumpcja czerwonego mięsa (wołowiny, baraniny, wieprzowiny) podnosi ryzyko zgonu z powodu chorób serca oraz układu krążenia;


-  regularna konsumpcja czerwonego mięsa (wołowiny, baraniny, wieprzowiny) podnosi ryzyko zgonu z powodu raka. 

A konkretnie rzecz ujmując, taka codzienna konsumpcja zwiększa w rzeczywistości ryzyko zgonu o 12%, w porównaniu do tych osób, które jedzą takiego mięsa bardzo niewiele, albo w ogóle nie jedzą, jak stwierdzają badacze w komunikacie przytaczanym przez francuską agencję prasową (Agence France Presse).


Jednakże, ryzyko to jest jeszcze większe – konkretnie, ma być większe aż od 20% - jeżeli jemy przetworzone mięso, a pod tę kategorię podpada bekon, kiełbaski oraz salami.

I na odwrót, fakt zastąpienia jednej porcji takiego mięsa rybą na przykład, albo filetem drobiowym, przyczynia się bardzo wyraźnie do zmniejszenia tego ryzyka śmiertelności, do 7% i 19%, w zależności od tego, czym czerwone mięso zastąpimy, precyzuje jeszcze pani An Pan z fakultetu zdrowia publicznego na uniwersytecie Harvard University. Jest ona zresztą główną autorką tego badania.

Czerwone mięso jest bardzo ważnym źródłem protein w naszym odżywianiu, ale można je zastąpić rybą i drobiem. Co więcej, świetnie w tej roli sprawdzą się również suszone warzywa, produkty mleczne, pełne ziarna oraz orzechy.

Ponad 75% z 2 600 miliardów dolarów, które są co roku wydawane w Stanach Zjednoczonych na opiekę zdrowotną, dotyczy chorób chronicznych.

Fakt konsumowania mniejszych ilości mięsa czerwonego może prawdopodobnie zredukować liczbę zgonów z powodu tych chorób przewlekłych, a to z kolei obniży koszty leczenia powiązane z zachorowalnością na te choroby, jak podkreśla doktor Dean Ornish z uniwersytetu kalifornijskiego University of California w San Francisco.

Specjaliści przywołują tutaj przede wszystkim zgony związane z cukrzycą, a także z chorobami sercowo-naczyniowymi.

Komentarze do: Konsumpcja czerwonego mięsa zwiększa ryzyko śmiertelności

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz