Szukaj

Kiełki brokuła pomagają w oczyszczaniu organizmu

Naukowcy z Uniwersytu Johnsa Hopkinsa dowiedli, że kiełki brokuła mają zdolność do detoksykacji organizmu. Zdobyli uznanie u tych, którzy wcześniej wątpili we wpływ jedzenia na usuwanie toksyn oraz sprzeczali się na temat konsumpcji jakichkolwiek kiełków.

Wcześniej wiele badaczy podkreślało znaczenie wątroby w detoksykacji organizmu. Wydawało im się, że jedynie ona jest odpowiedzialna za detoks, a to co jemy, nie ma większego wpływu na oczyszczanie organizmu. W przypadku kiełków, wielu naukowców ostrzegało przed zatruciami pokarmowymi, które mogą nastąpić po ich spożyciu. Zwolennicy tej teorii polecają ich podgrzewanie. Przeciwnicy tej metody podkreślają, że proces ten przetwarza zdrową żywność w taką, która jest niemalże pozbawiona składników odżywczych.

Zanieczyszczenia kancerogenne działają mniej szkodliwie na konsumentów kiełków brokuła

Badanie przeprowadzono na grupie 300 osób. Część uczestników eksperymentu musiała pić przez 12 tygodni napój z dodatkiem proszku z zmrożonych kiełków brokuła. Stwierdzono u nich niższy poziom zanieczyszczeń w moczu, niż u osób, które piły placebo.

Naukowcy, którzy usiłowali dowiedzieć się więcej o zapobieganiu chorobom nowotworowym, zbadali osoby z Chin, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest bardzo duże. Czyni ono spustoszenia w organizmie, gdyż wnikając do tkanek, wypełnia je rakotwórczymi substancjami chemicznymi. Szczególnie szkodliwy jest benzen.

Długofalowe narażenie na kontakt z benzenem przyczynia się do osłabienia układu odpornościowego. Zwiększa ryzyko infekcji, powoduje nieregularne cykle menstruacyjne oraz przyczynia się do niskiej masy urodzeniowej. Benzen jest również posądzany o powodowanie raka, w szczególności białaczki. Spożycie lub wdychanie benzenu grozi też drgawkami, wymiotami i zawrotami głowy.

Odkrycie potwierdza wcześniejsze badanie na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa. Kiełki brokuła zawierają antyoksydanty, które chronią przed nowotworami dużo bardziej niż same brokuły. W tamtym przypadku było możliwe wyizolowanie fitochemicznego sulforafanu, który walczy z rakiem.

Zuzanna Kućma

Komentarze do: Kiełki brokuła pomagają w oczyszczaniu organizmu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz