Szukaj

Informacja o wartościach odżywczych pomaga wybrać zdrowszy posiłek

Zespół badaczy działający przy Drexel University School of Public Health opublikował badania dowodzące, że klienci restauracji, w których menu zawiera informację o wartościach odżywczych dań, dokonują bardziej przemyślanych wyborów, stawiając na zdrowsze posiłki.

Klienci przeglądając kartę z odpowiednimi oznaczeniami, wybrali posiłki mniej kaloryczne - o 151 mniej kalorii, z mniejszą ilością sodu - do 224 miligramów mniej, a także te z mniejszą ilością tłuszczów nasyconych - 3,7 gramów mniej, w stosunku do klientów w restauracji bez etykiet w menu. Konsumenci, którzy kierowali się etykietami, spożyli o 400 mniej kalorii (20 % mniej w stosunku do osób nie analizujących oznaczeń), 370 miligramów mniej sodu i 10 gramów mniej tłuszczów nasyconych niż ogólna średnia. Dla większości ludzi, zalecane dzienne limity to 2300 miligramów sodu i 20 g tłuszczów nasyconych.

Jeśli porównać średnią dawkę zalecanego dziennego spożycia, to konsumenci sieciowych restauracji kupując jednorazowy, wysokokaloryczny posiłek, dostarczając sobie np. 1800 kalorii, podczas gdy większość osób potrzebuje jedynie 2000 kalorii na cały dzień. Jeden posiłek daje w przybliżeniu całodzienną dawkę kalorii.

- Aby nie przekraczać zalecanego spożycia w ciągu dnia, większość dorosłych musi dostarczyć organizmowi mniej niż 750 kalorii, 750 miligramów sodu i 8 g tłuszczów nasyconych w jednym posiłku. - podkreśla Beth Leonberg, profesor kliniczny, dyrektor programu dydaktycznego, współautor badania. Niekiedy przeglądając menu trudno ocenić, który z zaoferowanych posiłków jest zdrowy i najbardziej pożywny, dlatego ułatwić cały proces mają informacje zawarte w etykietach. Dokładne oznaczanie i opisywanie pakowanej żywności jest powszechnie znaną praktyką. Skoro więc mamy świadomość o kaloryczności produktów kupowanych w sklepie, dlaczego mielibyśmy nie znać wartości odżywczych posiłków zamawianych w restauracji?

Autorzy projektu doszli do wniosku, że obecnie niewiele robi się by pomóc konsumentom jeść rozsądnie. - Musimy kontynuować działania, które spowodują poprawę jakość odżywiania - zaznacza Giridhar Mallya, dyrektor polityki i planowania w Departamencie Zdrowia Publicznego w Filadelfii i współautor badania. Biorą pod uwagę, że obecnie coraz mniej osób ma czas na  samodzielne przygotowanie posiłków w domu, należy skupić się na jakości posiłków serwowanych w  licznie odwiedzanych restauracjach.

Na poprawę poziomu obsługi może wpłynąć właściwe etykietowanie posiłków, wprowadzanie menu dla osób dbających o linię, czy podawanie mniejszych porcji. Jak potwierdzają badania, edukowanie klientów poprzez umieszczanie etykiet w menu może być ważnym krokiem w walce z otyłością, zwiększyć świadomość i zachęcić do zdrowszych wyborów.

Komentarze do: Informacja o wartościach odżywczych pomaga wybrać zdrowszy posiłek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz