Szukaj

Herbata rooibos

Herbata rooibos rośnie tylko na terenie Republiki Południowej Afryki, w Górach Cederberg. Ze względu na swoje unikatowe właściwości jest uznawana w wielu rejonach świata za ziołowe lekarstwo, a nie zwykłą herbatę. Rooibis zwana jest również czerwonokrzewem południowoafrykańskim lub herbatą czerwoną, choć tak naprawdę roślina ta nie jest spokrewniona z krzewem herbacianym.

Herbata rooibos

Herbata rooibos ma wiele cennych właściwości. Może być z powodzeniem stosowana przez dzieci czy kobiety w ciąży, ponieważ nie zawiera składników takich jak kofeina, które znajdują się w tradycyjnej herbacie. W sklepach herbata rooibos jest dostępna pod kilkoma postaciami, a w zależności od tego w jaki sposób została przygotowana, ma inny smak i aromat.

Czym jest herbata rooibos

Herbata rooibos jest krzewem, który osiąga wysokość do 2 metrów. W październiku zakwita na żółto, a liście przypominają wyglądem sosnowe igły. Zbiory gałązek odbywają się od lata do wcześniej jesieni.

Zebrane liście i gałązki tnie się na jedno lub dwu milimetrowe wiórki i w ten sposób powstaje greenbush (zielony rooibos). Herbata rooibos najczęściej spotykana jest w formie rdzawoczerwonych wiórków, które po zaparzeniu mają charakterystyczny miodowy smak. Ta odmiana powstaje gdy pocięte liście poddaje się paleniu lub prażeniu.

Właściwości herbaty rooibos

Herbacie rooibos przypisuje się właściwości, które w znaczny sposób poprawiają funkcjonowaniu prawie całego organizmu i mają zbawienny wpływ na zdrowie. Jest jedną z najzdrowszych herbat, ponieważ nie zawiera kofeiny, a garbniki znajdują się w niej w śladowych ilościach. Dzięki temu można ją spożywać przez cały dzień, nie mając problemów z zaśnięciem.

Rooibos zawiera wiele minerałów, między innymi magnez, wapń, mangan, cynk i żelazo. Dzięki temu wzmacnia układ nerwowy, układ kostny i przyśpiesza metabolizm.

Jest bogatym źródłem polifenoli, którym przypisuje się działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i antynowotworowe. Substancje te zwalczają wolne rodniki, które będąc efektem ubocznym reakcji chemicznych zachodzących w naszym organizmie, przyczyniają się do szybszego starzenia się organizmu. Rooibos zawiera również aspalathin i nothofagin. Są substancje zaliczane do przeciwutleniaczy, które wzmacniają odporność organizmu.

Rooibos będąc źródłem kwercetyny reguluje ciśnienie krwi i tym samym chroni układ krwionośny. Dodatkowo wpływa na poziom cholesterolu i obniża ilość LDL (zły cholesterol) w krwiobiegu. Ten antyoksydant pomaga również zwalczyć dolegliwości związane z układem pokarmowym, łagodzi bowiem problemy żołądkowe i skurcze brzucha wywołane niestrawnością.

Z powodzeniem może być stosowana przez osoby chore na cukrzycę, ponieważ zawiera bardzo mało kalorii, a niektóre przeciwutleniacze pomagają utrzymać odpowiedni poziom glukozy we krwi, ponieważ stymulują pracę trzustki.

Herbata rooibos jako lekarstwo

Regularne picie herbaty rooibos pomaga zapobiegać chorobom Parkinsona i Alzheimera. Zawarte w niej substancje chronią przed szkodliwym działaniem produktów ubocznych peroksydacji lipidów. Jeśli proces ten nie jest regulowany i trwa przez dłuższy czas, może przyczynić się pojawienia się chorób układu nerwowego.

Ze względu na właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne związków fenolowych herbata rooibos wykorzystywana jest również w leczeniu alergii i schorzeń dermatologicznych takich jak egzema czy trądzik.

Sposób na przyrządzenie herbaty rooibos

Do przyrządzania herbaty rooibos nie należy używać wrzątku. Dla otrzymania optymalnego smaku i aromatu 1 łyżeczkę wiórków herbacianych zalewa się 200ml wody w temperaturze 95 stopni Celsjusza. Zalecany czas parzenia to 2-3 minuty.

Po zaparzeniu wiórki nie opadają na dno kubka czy filiżanki, lecz unoszą się na górze naparu. Aby w pełni cieszyć się bogatym smakiem herbaty, należy je dokładnie odcedzić.

Rooibos równie dobrze smakuje na gorąco, jak i na zimno. Dla urozmaicenia smaku do naparu można dodać orzeźwiające owoce.

Autor: Barbata Olszar

Komentarze do: Herbata rooibos

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz