Szukaj

Gotowe posiłki jako porcja warzyw lub owoców?

Brytyjski rząd rozważa uznanie gotowych posiłków i dań z puszki zawierających warzywa lub owoce za jedną z pięciu rekomendowanych porcji dziennie.

Urzędnicy brytyjskiej służby zdrowia proponują, żeby poszerzyć zakres zalecanych produktów tak, by ułatwić ludziom zdrowe odżywianie. Dotychczas każdy produkt, który został oznaczony logo musiał spełnić wymagania dotyczące zawartości tłuszczu, cuku i soli oraz składać się w 100% z owoców lub warzyw. Teraz brytyjski rząd che to zmienić, by poprawić nienajlepesze statystyki – zaledwie 30% dorosłych i 10% dzieci w Wielkiej Brytanii dostarcza swojemu organizmowi zalecaną ilość porcji owoców i warzyw. W najbliższym czasie lista produktów oznaczonych logo poszerzy się o dania przyrządzane w domu i gotowe posiłki do odgrzania, które zawierają w swoim składzie warzywa i owoce.

Pizza będzie się liczyć?

Obecnie trwają dyskusje i konsultacje z ekspertami, którzy zastanawiają się, jak zachęcić ludzi do sięgania po zdrowe posiłki i zwiększyć udział owoców i warzyw w ich codziennej diecie. Jeszcze nie zdecydowano, jakie potrawy i dania zostaną oznaczone logo, ale eksperci przyglądają się ponad 350 produktom - w tym pizzy, lazani wegetariańskiej, zupom i pieczonej fasolce. By otrzymać logo, produkt będzie musiał spełnić standardy dotyczące zawartości tłuszczu, cukru i soli. Takie danie powinno się składać przynajmniej w połowie z owoców i warzyw, ale także w dowolnej ich kombinacji.

Logo "5 razy dziennie"

Logo "5 razy dziennie" zostało wprowadzone na podstawie zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia. WHO podkreśla, że dostarczanie organizmowi przynajmniej 80g owoców i warzyw to ogromne korzyści dla naszego ciała. Rekomendowanych pięć porcji powinno się składać z różnych owoców i warzyw. Eksperci zalecają spożycie niemal wszystkich owoców i warzyw, w dowolnej formie - mogą być świeże, mrożone, suszone, pieczone lub z puszki. Spożycie ziemniaka nie będzie się jednak liczyło jako pojedyncza porcja – warzywo to dostarcza organizmowi niemal wyłącznie skrobię.

Gabriela Będkowska

Komentarze do: Gotowe posiłki jako porcja warzyw lub owoców?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz