Szukaj

Genetycznie zaprojektowany łosoś wkrótce zatwierdzony przez FDA?

Kontrowersyjny łosoś jest coraz bliżej stołów konsumentów po tym, jak amerykańska FDA stwierdziła, iż ryba wydaje się nie zagrażać środowisku ani zdrowiu ludzkiemu. Jaja łososia AquAdvantage mają produkować rybę, która ma osiągać rozmiary handlowe w czasie krótszym o połowę niż łosoś naturalny.Jeżeli wszystko pójdzie po myśli producenta AquaBounty Technology, będzie to pierwszy produkt żywnościowy powstały z transgenicznego zwierzęcia, zatwierdzony przez FDA.

Z poszanowaniem dla bezpieczeństwa żywności, czytamy w komunikacie FDA, stwierdzamy, że produkty z łososia AquAdvantage są bezpieczne, tak samo jak produkty z konwencjonalnego łososia atlantyckiego. Jesteśmy pewni, że konsumpcja nie jest szkodliwa.

Przedstawiciele AquaBounty mówią: mamy nadzieję, że rząd będzie kontynuował proces regulacyjny oparty na wiedzy naukowej.

Krytycy upierają się jednak, że ryba jest niebezpiecznym eksperymentem, i nie przestają wywierać nacisku na FDA, aby odrzuciła łososia.


Dodają, że agencja polega na przestarzałych danych i metodach oceniając nową rybę.

Michael Hansen z Consumers Union mówi: obawiamy się, że ta ryba może powodować reakcje alergiczne. FDA zatwierdziła tego łososia w oparciu o testy na alergenność jedynie 6 osobników. A testy te właściwie pokazały, że ryby te mają potencjał wywoływania uczuleń.

Krytycy obawiają się także, iż FDA nie będzie wymagać, żeby łosoś GMO był oznaczany jako taki.

Wenonah Hauter z Food&Water Watch mówi: Kongres w dalszym ciągu może powstrzymać FDA przed zatwierdzeniem tego niebezpiecznego eksperymentu. Nawołujemy wszystkich konsumentów, aby skontaktowali się ze swoimi przedstawicielami w Kongresie.

Center for Food Safety również skrytykowało krok FDA.

Andrew Kimbrell mówi: jesteśmy głęboko zawiedzeni faktem, że administracja Obamy w dalszym ciągu przepycha zatwierdzenie tego niebezpiecznego i niepotrzebnego produktu. Łosoś GE nie ma żadnej społecznej wartości. Jest zły dla konsumenta, zły dla przemysłu łososiowego i zły dla środowiska.

Rzeczniczka FDA, Morgan Liscinsky odpiera wszystkie te zarzuty stwierdzając, iż agencja nie podjęła jeszcze żadnych ostatecznych decyzji odnośnie etykietowania czy też zastosowania łososia GMO.

Komentarze do: Genetycznie zaprojektowany łosoś wkrótce zatwierdzony przez FDA?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz