Szukaj

FDA wraca do kofeiny do wdychania

Amerykańska agencja Food and Drug Administration planuje zbadać, czy kofeina do wdychania, sprzedawana w kontenerach o rozmiarach szminki, jest bezpieczna dla konsumentów i czy producent ma prawo sprzedawać ją jako suplement diety. AeroShot, bo taka jest nazwa tego produktu, pojawił się na rynku w zeszłym miesiącu w Stanach Zjednoczonych (Massachustetts i Nowy Jork), a także we Francji.Konsumenci wkładają jedną końcówkę urządzenia do ust i wdychają, uwalniając leciutki proszek, który prawie natychmiast się rozpuszcza. Każdy z tych szaro-żółtych kanistrów zawiera witaminę B, plus 100 miligramów kofeiny w proszku, co jest ekwiwalentem kofeiny w dużym kubku kawy.

Wynalazca AeroShot, profesor biomedycznej inżynierii, David Edwards, stwierdza, że produkt ten jest bezpieczny i nie zawiera tauryny, ani innych powszechnych dodatków, które są używane do podniesienia efektu kofeiny w energy drinkach. Urządzenie to nie wymagało pozwolenia od agencji Food and Drug Administration przed wejściem na rynek w USA, ponieważ jest sprzedawane jako suplement diety.

Ale senator Nowego Jorku, Charles Schumer, powiedział, iż spotkał się z komisarzem FDA w tej sprawie, z panią Margaret Hamburg, która zgodziła się, iż trzeba przyjrzeć się bezpieczeństwu i legalności AeroShot. Obawiam się tego, w jaki sposób produkt będzie wpływał na nieletnich, którzy są wyjątkowo podatni na nadużywanie tego typu produktów, mówi Charles Schumer.

Tom Hadfield, który jest dyrektorem wykonawczym firmy Breathable Foods, producenta AeroShot, nie odpowiedział na zapytania w tej kwestii. W tym samym czasie, Food and Drug Administration zapowiada, iż przyjrzy się również przepisom prawnym, aby określić, czy AeroShot faktycznie klasyfikuje się jako suplement diety.


Produkt również będzie przetestowany, aby sprawdzić, czy jest bezpieczny dla konsumpcji. Charles Schumer od grudnia 2011 roku naciska na Food and Drug Administration w kwestii przyjrzenia się AeroShot podkreślając, iż obawia się, że produkt ten będzie używany przez młodych ludzi jako narkotyk klubowy. Przywołuje on tutaj przypadki, które zdarzyły się w Stanach Zjednoczonych w zeszłym roku, kiedy studenci szukali szybkiego i taniego „kopa” w alkoholowych drinkach naładowanych kofeiną, które nazywali „blackout in a can” z powodu ich mocy.


Naciski ze strony senatora oraz innych pozwoliły przekonać FDA o zatrzymaniu sprzedaży i dystrybucji tego typu napojów (np. Four Loko). Musimy mieć pewność, że Aeroshot nie stanie się drugim Four Loko, poprzez ułatwianie nadmiernej konsumpcji alkoholu pośród nastolatków i studentów, mówi Charles Schumer.

Firma Breathable Foods mówi, że produkt ten jest zupełnie odmienny od tego typu napojów. Dodatkowo, produkt ten jest przeznaczony dla osób powyżej 18 roku życia i dostarcza kofeinę bezpiecznie i bezpośrednio do ust, tak jak to robi kawa. Opakowanie na produkcie ostrzega konsumentów, aby konsumowali nie więcej niż trzy AeroShot dziennie.

Kiedy produkt jest używany zgodnie z instrukcją na opakowaniu, dostarcza bezpieczną dawkę kofeiny oraz witaminy D, mówi firma Breathable Foods. Udowodniono, że kofeina ma wiele potencjalnych zalet dla naszego zdrowia, kiedy jest konusmowana z umiarkowaniem. Dostarcza energii, wzmacnia koncentrację i pozwala się skupić.

AeroShot jest flagowym produktem firmy Breathable Foods z Cambridge. Opracował go profesor Edwards wraz z francuskim słynnym szefem kuchni, Theirry Marks.

Wcześniej, profesor Edwards pracował ze swoimi studentami nad czekoladą do wdychania, taka zwanym Le Whif. Teraz, przygotowuje się on do promocji nowego produktu, Le Whaf, który polega na pakowanie jedzenia i picia do futurystycznie wyglądających szklanych słojów, i do obracania ich w bezkaloryczne opary smaku.

Komentarze do: FDA wraca do kofeiny do wdychania

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz