Szukaj

Fast-foody zmieniają preferencje żywieniowe

Dieta składająca się głównie z produktów typu fast food, nie tylko sprawia, że stajemy się otyli, ale powoduje również zmiany preferencji żywnościowych, osłabienie samokontroli, co powoduje nadmierne objadanie się niezdrową żywnością, tylko ze względu na jej smak. Takie raporty zostały przedstawione w czasopiśmie Frontiers in Psychology.

Badanie stara się wyjaśnić, jak nadmierne spożywanie fast foodów może zmienić codzienne zachowania, osłabić samokontrolę i prowadzić do nadmiernego przejadania się i otyłości.

Zespół naukowców kierowany przez profesor Margaret Morris, szefowej Farmakologii ze szkoły Nauk Medycznych w Australii, uczył młode samce szczurów kojarzyć wybrane bodźce dźwiękowe z poszczególnymi smakami wiśni i winogron.

Zdrowe szczury, które przebywały na zdrowej diecie, przestały reagować na sygnały dźwiękowe nawołujące je do konsumpcji słodkich przekąsek. Spowodowane jest to systemami obronnymi ich organizmów, które chronią te zwierzęta przed przejadaniem się, co promuje u nich zdrową, zrównoważoną dietę.

Jednak po 2 tygodniach przebywania na diecie, która obejmowała takie produkty jak ciasta, pierogi, ciasteczka i inne przekąski, które zawierały olbrzymie ilości kalorii – nie tylko spowodowało to wzrost wagi ciała o 10%, ale radykalnie zmieniło również zachowanie szczurów. Systemy ochronne szczurów, które wcześniej tak precyzyjnie chroniły zwierzęta przed objadaniem się, stały się obojętne na wybory żywnościowe. Zmiana ta, trwała nawet jakiś czas po powrocie szczurów do zdrowej diety.

Dzięki tym analizom, naukowcy uważają, że dieta śmieciowa powooduje trwałe zmiany w części mózgu, który odpowiedzialny jest za „wynagradzanie” szczurów. Przykładowo na korze okołooczodowej, obszar mózgu odpowiedzialny za podejmowanie decyzji, nie funkcjonował tak jak powinien.

Naukowcy uważają też, że wyniki badań mogą być takie jak u ludzi. Według nich, właśnie podobne działania w mózgu i innych obszarach ludzkiego ciała, mogą powodować fast foody i inne śmieciowe produkty. Naukowcy potrzebują teraz analiz na ludziach, gdyż tylko to, może potwierdzić ich przypuszczalne tezy, mimo wszystko uważają, że następne analizy będą tylko potwierdzeniem dotychczasowych sugestii.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Fast-foody zmieniają preferencje żywieniowe

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz