Szukaj

Ekstrakt z pomidorów poprawia funkcjonowanie układu sercowo – naczyniowego

Korzyści, płynące z diety śródziemnomorskiej dla układu sercowo - naczyniowego są dobrze udokumentowane i znane. W zeszłym roku na łamach Medical News Today opublikowano wyniki badań, według których odpowiednia dieta zmniejsza ryzyko zawału i ataku serca u pacjentów z problemami sercowo - naczyniowymi. Aktualnie badacze twierdzą, że ekstrakt znajdujący się w pomidorze, może odegrać rolę w przywracaniu lepszej kondycji zdrowia poprzez poprawę funkcjonowania naczyń krwionośnych.

W Stanach Zjednoczonych z przyczyn niewydolności sercowo - naczyniowej co około 33 sekundy umiera człowiek. Częstotliwość występowania tej choroby na całym świecie jest różna, choć naukowcy z University of Cambridge and the Cambridge University Hospitals National Health Service Foundation Trust w Wielkiej Brytanii zauważyli, że jest najniższa w krajach, w których dominuje dieta śródziemnomorska.

Śródziemnomorskie cuda

Poza wspomnianymi badaniami, przeprowadzono ich znacznie więcej i niemal wszyscy naukowcy są zgodni, że z tej diety płynie wiele korzyści dla układu sercowego. Składa się ona głównie z pokarmów roślinnych, jak owoce, warzywa, a także produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe i orzechy. Wiążę się ona również z ograniczeniem spożycia czerwonego mięsa, częstszym wyborem ryb i drobiu co najmniej dwa razy w tygodniu oraz zastąpieniem masła zdrowymi tłuszczami, jak oliwa z oliwek.

Zespoły naukowe nie potrafią jednoznacznie stwierdzić, dlaczego akurat dieta śródziemnomorska przynosi najwięcej korzyści układowi sercowemu.

Najnowsze wyniki badań wykazują, że jest to rezultat działania likopenu – przeciwutleniacza zawierającego się w pomidorach. Według badaczy ma on silne działanie, niemal dziesięciokrotnie większe niż witamina E.

Keczup, koncentrat, likopen

To naturalnie występujący związek, który odpowiada za kolor takich owoców, jak arbuzy, czy różowe grejpfruty. Pomidory i pomidorowe produkty, jak np. keczup, przecier pomidorowy, zawierają najwyższe stężenie likopenu.

W celu analizy działania i wpływu likopenu na układ sercowo – naczyniowy, zespół badawczy przeprowadził losowe testy na 36 pacjentach, cierpiących na choroby układu sercowego oraz 36 zdrowych ochotnikach. Okazało się, że śródbłonek – cienka warstwa komórek na wewnętrznej powierzchni naczyń krwionośnych, uległ poprawie. Jego dysfunkcja prowadzi do miażdżycy – zwężenia i sztywności tętnic, która prowadzi do zawału serca i udaru mózgu. Wyniki opublikowane w czasopiśmie PLOS One głoszą, że pacjenci, otrzymujący suplementację, złożona z likopenu wykazywali lepszą reakcję naczyń krwionośnych na acetylocholinę (związek bardzo korzystnie wpływający na układ naczyniowy).

Podsumowując: najnowsze odkrycia dostarczają dowodów, że jeden ze składników diety śródziemnomorskiej ma zbawienny wpływ na zdrowie osób z chorobami sercowo – naczyniowymi.

Komentarze do: Ekstrakt z pomidorów poprawia funkcjonowanie układu sercowo – naczyniowego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz