Szukaj

Dziewczyny, które przegryzają między posiłkami, przybierają mniej na wadze

Dziewczęta, które jadły często posiłki oraz przekąski, przybrały mniej na wadze i przytyły mniej w talii w ciągu ostatatniej dekady w porównaniu do dziewczyn, które jadły jedynie kilka razy dziennie, według nowego badania. Badacze mówią, że jednym wyjaśnieniem jest to, że posiłki były mniejsze, częstsze, a przekąski sprawiały, że dziewczyny były dłużej syte, a więc się nie przejadały.Ale jest jeszcze za wcześnie, aby powiedzieć, że ten styl jedzenia powinien być zalecany w celu zapobiegania otyłości pośród dziewczyn i na łonie populacji generalnej.

Możliwe, że jeśli jesz mniejsze posiłki, albo jesz częściej, mniej prawdopodobne jest, że następnie zjesz wielki posiłek, albo że będziesz ekstremalnie głodny i się przejesz podczas kolejnego posiłku, mówi Alison Field ze szpitala Children's Hospital Boston, która nie uczestniczyła w tym badaniu.

W dalszym ciągu, istnieje taka możliwość, że ludzie, którzy jedzą często, są inni z natury niż ludzie, którzy jedzą tylko kilka razy dziennie, a to może wyjaśniać zmiany w tkance tłuszczowej oraz w przybieraniu na wadze u różnych dziewczyn, wyjaśnia jeszcze specjalistka.

Nowy raport, sporządzony przez panią Lorrene Ritchie z uniwersytetu University of California, w Berkeley, jest oparty na danych pochodzących z badania rządowego na białych i czarnych dziewczętach, z Berkeley, z Cincinnati i z Waszyngtonu. Badanie zaczęło się, kiedy dziewczyny miały 9 i 10 lat.

Dziewczyny wypełniały tabelki na temat tego co jadły i kiedy, przez kilka dni, a następnie przeglądały te tabelki ze specjalistami od odżywiania. Przez następne 10 lat, badacze obserwowali ponad 2100 dziewczyn: ich wzrost, wagę oraz obwód talii.

Lorrene Ritchie posłużyła się tymi danymi, aby porównać liczbę posiłków i przekąsek, które dziewczęta jadły na początku badania, ze zmianami w ich wadze oraz w obwodzie talii w wieku 19 i 20 lat. Dziewczęta na początku jadły średnio dwa i pół posiłku dziennie, a także dwie i pół przekąski każdego dnia. Jak się tego spodziewano, nie ważne jak często jadły, dziewczęta przybrały na wadze oraz powiększył się obwód ich talii, kiedy przeszły przez wiek dojrzewania.


Ale im mniej przekąsek i posiłków dziewczyny jadły w ciągu dnia, tym więcej nabywały tkanki tłuszczowej, wyjaśnia Lorrene Ritchie z uniwersytetu University of California, w artykule opublikowanym w American Journal of Clinical Nutrition.


Przez dziesięć lat, te dziewczęta, które jadły ponad sześć razy dziennie, wspięły się o 6,5 punkta wyżej w skali BMI, podczas gdy dziewczęta, które jadły trzy razy dziennie albo rzadziej, wspięły się o 7,8 punkta wyżej w skali BMI. Oznacza to około cztery dodatkowe kilogramy więcej u dziewczyn, które jadły najrzadziej.

Dziewczyny, które jadły najczęściej, przybrały około 8 centymetrów w talii, w wieku 19 – 20 lat. Natomiast, dziewczęsta, które jadły najrzadziej, przybrały ponad 10 centymetrów w talii. Badacze obliczyli to po rozważeniu również innych czynników zdrowia i stylu życia, które mogą wpłynąć na przybieranie na wadze, włączając w to również częstość ćwiczeń oraz oglądanie telewizji, a także to ile ważyły na początku badania.

Umiarkowanie jest kluczem

Lorrene Ritchie wyjaśnia, że niektóre wcześniejsze badania powiązały częstsze przekąski i posiłki z niższą wagą, ale brakuje badań pokazujących, że jeżeli ludzie zmienią zwyczaje odżywiania i zaczną częściej jeść, wtedy stracą na wadze.

Jest to sprawa otwarta. Nie zalecałabym, żeby ludzie nagle decydowali „Teraz jem trzy posiłki dziennie, więc zacznę jeść pięć, i w ten sposób zapobiegnę przybieraniu na wadze”, powiedziała Lorrene Ritchie. Umiarkowanie to jest właśnie to, co ma tutaj znaczenie.

Nie pomijałabym posiłków, aby uniknąć przybierania na wadze, nie wydaje się to pomagać. I niekoniecznie unikałabym przekąsek, mówi Lorrene Ritchie.

Pani Alison Field podkreśla, że badanie to nie wzięło dokładnie pod uwagę co dziewczyny jadły przy każdej przekąsce i przy każdym posiłku. A to właśnie to może mieć ogromne znacznie dla przybierania na wadze i w talii. A także dla ogólnego stanu zdrowia.

Jeżeli jesz często, ale jesz marchewkę i jabłka, to rzeczywiście bardzo różni się to od chipsów i czekoladowych batonów. Przekąska przekąsce jest nierówna, wyjaśnia jeszcze pani Alison Field.

Komentarze do: Dziewczyny, które przegryzają między posiłkami, przybierają mniej na wadze

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz