Szukaj

Dieta przed ciążą „ stale zmienia DNA dziecka”

Dieta matki w okresie zajścia w ciąże może stale wpłynąć na DNA jej dziecka, uważają naukowcy.

Doświadczenia na zwierzętach pokazały, jak dieta w okresie ciążowym zmienia geny, ale to pierwszy ludzki dowód. Badanie przeprowadzono na kobietach z rolniczych terenów Gambii (Afryka) gdzie sezonowa zmiana klimatu przyczynia się do olbrzymiej zmiany odżywiania się w okresie suchym i deszczowym. Podkreśla to potrzebę dobrze zbilansowanej diety przed zapłodnieniem i w trakcie, twierdzą członkowie brytyjsko-amerykańskiej ekipy.

Naukowcy obserwowali 84 panie w ciąży, które poczęły swoje dzieci w szczycie sezonu deszczowego oraz tą sama liczbę pań, które zaszły w ciążę w szczycie sezonu suchego. Prowadząca badanie naukowiec doktor Branwen Hanning z  London School of Hygiene & Tropical Medicine, powiedziała ze to pierwszy przypadek potwierdzający, że matczyne odżywianie w okresie poczęcia dziecka może zmienić jego geny: - Nasze wyniki wykazały, że matczyne odżywianie się przed zajściem w ciążę i w początkowej jej fazie jest ważne i może mieć istotne znaczenie dla zdrowotnych wyników następnego pokolenia. Kobiety powinny mieć dobrze zbilansowaną dietę przed i w trakcie ciąży.

Epigenetyczne skutki

Eksperymenty na myszach pokazały, jak dieta pod czas ciąży ma długo trwały wpływ na geny noworodków. Na przykład, na kolor sierści małej myszy  wpływa dieta matki. To znany „epigenetyczny skutek” ( modyfikacja DNA która włącza i wyłącza geny). Taka modyfikacja pociąga za sobą przyłączanie chemicznych stryktur zwanych grupami metylowymi do DNA. Niemowlęta poczęte w okresie deszczowym miały stale podniesiony wskaźnik metylacji w badanych 6 genach. Powiązano je z rożnymi poziomami substancji odżywczych we krwi matki. Nie poznano na razie co te geny robią i jakie będą tego skutki.

„Nieznane” geny

Współpracownik doktor Rob Waterland z Baylor College of Medicine z Huston w USA potwierdzi, że te odkrycia są dowodem reguły, że matczyna dieta może powodować epigenetyczne skutki. Badanie wykazało że substancje odżywcze matki mogą pozostawić stałe ślady na genomie dziecka we wszystkich komórkach krwi.

Inny współtwórca badań, pan Andrew Prentice, profesor międzynarodowego odżywiania  na London School of Hygiene and Tropical Medicine, dodał „Naszym celem jest sprecyzowanie optymalnej diety dla matek które chcą mieć dziecko, co zoapobiegnie ujemnym skutkom procesu metylowego”

Jarosław Koperski

Komentarze do: Dieta przed ciążą „ stale zmienia DNA dziecka”

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz