Szukaj

Dieta nordycka - lokalna alternatywa dla diety śródziemnomorskiej?

Dieta śródziemnomorska jest często uznawana za złoty środek, pomagający zapobiegać wielu schorzeniom, w tym chorobom sercowo-naczyniowym. Jest to sposób odżywiania, zalecający jedzenie takich produktów jak oliwa z oliwek, świeże i suszone owoce, warzywa, ryby, itd. Dieta ta jest jednak trudno dostępna dla mieszkańców Europy Północnej, z powodu problemów ze znalezieniem odpowiednich artykułów żywnościowych.Dlatego też grupa specjalistów z zakresu żywienia z Islandii, Szwecji, Danii, Finlandii i Norwegii postanowiła wykazać, że "zdrowa" dieta nordycka, oparta na lokalnych produktach, takich jak śledzie, olej rzepakowy i jagody, jest korzystna dla ludzkiego organizmu. Rezultaty przeprowadzonych prac opublikowano w Journal of Internal Medicine.
   
Aby przetestować ten sposób odżywiania, naukowcy poddali badaniom grupę osób z syndromem metabolicznym, który istotnie zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób.
   
Część badanych odżywiała się przez 18 do 24 tygodni zgodnie z zasadami "zdrowej" diety nordyckiej, składającej się głównie z produktów lokalnych:  jagód (porzeczek, borówek), oleju rzepakowego, produktów pełnoziarnistych, warzyw korzeniowych i ryb trzy razy dziennie (najlepiej tłustych, takich jak łosoś czy makrela).

Zobacz również:Badani unikali cukru. Dozwolona była żywność wegetariańska, natomiast czerwone mięso było całkowicie zakazane.
   
Druga grupa przestrzegała "przeciętnej" diety nordyckiej, spożywała masło zamiast oleju, mniej warzyw i jagód, zaś czerwone mięso, białe pieczywo i cukier mogła jeść bez ograniczeń.
   
Naukowcy nie zanotowali u badanych zmian ciśnienia krwi i wrażliwości na insulinę. Ale już stosunek dobrego i złego cholesterolu uległ wyraźnej poprawie. Zmieniły się również markery stanu zapalnego, co może pozwolić na zmniejszenie o 20% do 40% ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2.
   
Badania te są zbieżne z rosnącym od kilku lat w regionie ruchem "Nowej Kuchni Nordyckiej".
   
Claus Meyer, właściciel cenionej restauracji "Noma" w Kopenhadze, brał udział w pisaniu Manifestu dla tego przedsięwzięcia. Zaleca on powrót do tradycyjnej żywności - grzybów, liści bukowych, soku brzozowego, mięsa renifera itd. Kulinarnych inspiracji należy szukać w bogactwie północnych regionów. Kuchnia powinna opierać się na produktach sezonowych, łączyć smaki i promować lokalnych producentów.

Komentarze do: Dieta nordycka - lokalna alternatywa dla diety śródziemnomorskiej?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz