Szukaj

DHA – pomoc w zapobieganiu przedwczesnym urodzeniom – spektakularne wyniki badań

Na 314 tys. urodzeń, każdego roku w Polsce na świat przychodzi ponad 25 tys. wcześniaków. Odsetek przedwczesnych porodów, następujących między 23. a ukończonym 37. tygodniem ciąży, wynosi u nas od 6 do 8,5 proc. – znacznie więcej niż w innych państwach Europy.

Problemy, z którymi zmagają się wcześniaki to niekorzystne zmiany neurologiczne, przewlekłe choroby płuc, czy opóźnienia w rozwoju psychoruchowym.Na szczęście mogą one zostać wyeliminowane, i to dużo prościej niż mogłoby się wydawać. Dowodzą tego wyniki badań przeprowadzonych przez prof. Susan Carlson z University of Missouri, Kansas City, zgodnie z którymi suplementacja DHA z alg może zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu o ponad 85 proc.

Przedwczesny poród to największy problem współczesnej medycyny. Może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie dziecka nie tylko bezpośrednio po urodzeniu, ale także może rzutować na przyszłe życie. Spektakularne wyniki badania przeprowadzonego przez prof. Susan Carlson odbiły się szerokim echem w środowisku medycznym i dają nadzieję na poprawę niekorzystnych statystyk dotyczących liczby przedwczesnych porodów. W badaniu wzięła udział grupa kobiet, która otrzymywała dawkę czystego DHA z alg w wysokości ok. 500 mg dziennie przez cały czas trwania ciąży. Badania wykazały, że u kobiet, które przyjmowały DHA z alg wystąpiło aż 8 razy mniej przedwczesnych porodów przed 34. tygodniem ciąży, w porównaniu z grupą, która tego składnika nie przyjmowała. Naukowcy dowiedli również, że suplementacja czystego DHA z alg może wydłużyć czas trwania ciąży i pozwolić na jej rozwiązanie w terminie.

Suplementacja DHA z alg w czasie ciąży korzystnie wpływa na zdrowie noworodka. Odpowiednie stężenie kwasu DHA w diecie ciężarnej poprawia parametry urodzeniowe i skraca czas pobytu przedwcześnie urodzonego dziecka na oddziale szpitalnym. Poza tym, przyjmowanie czystego DHA z alg wzmacnia serce płodu oraz wpływa na prawidłowy rozwój układu nerwowego jeszcze przed urodzeniem. Dodatkowo DHA, które pochodzi z alg wzmacnia układ odpornościowy dziecka, i zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji. Wzbogacając dietę w kwas DHA z alg, mama może zmniejszyć ryzyko alergii i spowodować prawidłowy rozwój funkcji poznawczych dziecka po urodzeniu. Skutkiem tego będzie lepsza pamięć i koncentracja malucha, a w przyszłości dobre wyniki w nauce.

Aby suplementacja przyniosła wymienione korzyści zdrowotne, należy pamiętać, że dawka czystego DHA z alg nie może być mniejsza niż 400 mg dziennie. Eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego przekazali wytyczne dla kobiet spodziewających się dziecka, a także karmiących mam, w których zalecili, że powinny zaopatrzyć organizm w min. 500 mg DHA dziennie, a kiedy istnieje zagrożenie porodem przedwczesnym, to dawka powinna wynosić 1000 mg DHA dziennie.

Istotne jest również źródło kwasu DHA. Ważne, by przyszła mama przyjmowała DHA z alg, ponieważ algi stanowią pierwotne źródło DHA, wolne od ryzyka zanieczyszczeń. W ostatnim czasie nagłośniona została sprawa ryb, które egzystują w wodach o wysokim stopniu zanieczyszczenia, ponieważ zawierają niebezpieczne dla człowieka substancje: ołów, rtęć, cynk, miedź i kadm. Każda mama powinna zadbać o to, by jej dieta była bogata w  kwasy Omega-3, a zwłaszcza DHA z alg, ponieważ zapewni to właściwy rozwój dziecka.

Wieloletnie badania naukowe dowiodły również, że DHA  z alg podawany nawet w bardzo wysokich dawkach jest substancją bezpieczną dla najbardziej wrażliwych grup takich jak kobiety w ciąży.

Zmniejszenie ilości porodów przedwczesnych to wyzwanie dla współczesnego położnictwa.Ostatnie doniesienia naukowe wskazujące na korzyści zdrowotne dla mamy i dziecka jakie niesie za sobą suplementacja DHA z alg dają ogromne możliwości w profilaktyce zdrowotnej skutecznie zmniejszając ryzyko przedwczesnych porodów, w myśl zasady „Lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Komentarze do: DHA – pomoc w zapobieganiu przedwczesnym urodzeniom – spektakularne wyniki badań

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz