Szukaj

Czysta woda w Twoim domu zależy tylko od Ciebie

Trudno sobie wyobrazić prowadzenie domu bez dostępu wody kranowej. Chociaż jej smak i zapach budzą nasze zastrzeżenia, to przede wszystkim ją wykorzystujemy codziennie do przygotowania napojów oraz posiłków1. Istnieją dwa alternatywne rozwiązania problemu niezadowalającej jakości wody kranowej. Albo zastąpimy ją wodą butelkowaną, albo będziemy ją filtrować. Pierwsze rozwiązanie jest jednak i droższe, i mniej praktyczne. Jeśli chcemy mieć czystą i smaczną wodę w swoim domu, zamiast nosić butelki z nią ze sklepu - filtrujmy kranówkę.Pomimo tego, iż woda kranowa w Polsce ma spełniać ustalone odpowiednimi krajowymi rozporządzeniami kryteria wody pitnej, jej postrzegana subiektywnie jakość, szczególnie w dużych miastach, pozostawia wiele do życzenia. Chociaż sieć wodociągowa w naszym kraju jest stale modernizowana, nie należy się spodziewać, że woda kranowa będzie czysta jak woda czerpana ze źródła. Znaczna jej część przeznaczana jest bowiem na takie czynności jak pranie, mycie i sprzątanie, więc uzdatnienie jej do wysokiego poziomu jakości byłoby bardzo kosztowne. Z tego powodu każdy z nas powinien wziąć na siebie część odpowiedzialności za czystą wodę w swoim domu i zamiast narzekać, że jest twarda i nieprzyjemnie pachnie, zacząć ją w prosty i wygodny sposób filtrować.

Przeprowadzone na zlecenie firmy BRITA w czerwcu bieżącego roku badanie opinii publicznej wskazuje, że jedynie co dziesiąty2 Polak dba o czystą wodę kranową w swoim domu i stosuje jakiś system filtrujący. Tymczasem filtrowanie wody kranowej rozwiązuje większość problemów jakie z nią mamy. Optymalizuje jej twardość, sprowadzając ją do poziomu odpowiedniego do przygotowania napojów i posiłków, poprawia jej smak, zapach i kolor oraz redukuje ilość zawartych w niej związków, które w dużych stężeniach mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie, tj. ołów, miedź, żelazo, chlor i wybrane pestycydy.

Jaki wybrać filtr do wody?

Na rynku dostępnych jest wiele produktów służących do filtrowania wody. Wybierając filtr do wody należy przede wszystkim uwzględnić to, czy będziemy filtrować za jego pomocą wodę wodociągową czy wodę czerpaną z ujęcia własnego. Pamiętajmy o tym, że dobór filtra dla wody czerpanej z ujęć własnych wymaga najczęściej przeprowadzenia szczegółowej analizy fizykochemicznej i biologicznej wody. Ocena organoleptyczna takiej wody jest tylko sygnałem do dalszego działania. W takim przypadku najlepiej skontaktować się z firmą, która specjalizuje się w doborze systemów filtrujących, przeprowadzi odpowiednie badania wody i w odpowiedzi na ich wyniki dobierze filtr, który będzie kompleksowo uzdatniał wodę w naszym domu.


Zdaniem specjalisty w dziedzinie filtrowania wody, Sławomira Łęckiego z firmy Filtry Woda, pod uwagę należy wziąć również to, czy chcemy uzdatniać wodę w całym domu poprzez filtry zamontowane w punkcie wejściowym, czy chcemy wyłącznie poprawić jakość wody stosowanej do konsumpcji - wtedy wystarczy, że będziemy stosować dzbankowe filtry do wody, np. BRITA i nalewać do nich wodę prosto z kranu. „Na rynku istnieje cała gama filtrów do wody wodociągowej. Są jeszcze filtry tzw. narurowe, które montuje się w szafce pod zlewem oraz filtry działające na zasadzie odwróconej osmozy - RO. Skuteczność działania tych filtrów jest porównywalna. Jednak w porównaniu do dzbankowych filtrów do wody, są one droższe przy zakupie jak również w trakcie eksploatacji. Ich montaż wymaga konsultacji ze specjalistą, odpowiedniej powierzchni i serwisu eksploatacyjnego" - komentuje Sławomir Łęcki.Informacje dodatkowe:

BRITA

BRITA to od 40 lat lider w kategorii filtrów do wody. Jest to firma niemiecka, obecna w ponad 60 krajach na całym świecie, a na polskim rynku od 15 lat.

BRITA jest ekspertem w dziedzinie optymalizacji wody kranowej. Produkty konsumenckie BRITA - dzbankowe filtry do wody, są przeznaczone do filtrowania wody kranowej, która spełnia kryteria bezpieczeństwa wody pitnej w gospodarstwach domowych. Powstały z uwagi na problemy z wodą wodociągową, na które skarżą się mieszkańcy przede wszystkim dużych miast. Produkowane przez firmę produkty do filtrowania wody posiadają wiele międzynarodowych certyfikatów jakości.

Sławomir Łęcki

Specjalista ds. filtrowania wody. Od blisko 20 lat zajmuje się doradztwem w tym zakresie oraz indywidualnym doborem systemów filtrujących. Prowadzi w Warszawie firmę Filtry Woda (poprzednio Czysta Woda S.C.).


1 Według raportu TNS OBOP „Polacy o filtrowaniu wody" przygotowanego na zlecenie firmy BIRITA Polska w czerwcu 2009 roku, aż 87% Polaków wykorzystuje kranówkę do gotowania, a 85% Polaków przygotowuje na jej podstawie gorące napoje.

2 Źródło: Raport TNS OBOP „Polacy o filtrowaniu wody" przygotowany na zlecenie firmy BIRITA Polska w czerwcu 2009 roku.

Komentarze do: Czysta woda w Twoim domu zależy tylko od Ciebie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz