Szukaj

Czy pomijanie śniadań wpływa na wagę?

Śniadanie uważane jest za najważniejszy posiłek dnia. Ma za zadanie dostarczyć odpowiednich składników i przygotować organizm na resztę dnia, by nie brakło mu sił. Śniadanie jest powszechnie zalecane w ramach zdrowego stylu życia, do którego przystępuje coraz więcej osób. Ostatnie badania przeprowadzone przez University of Alabama w Brimingham mają na celu podważenie tej tezy.

Wielokrotnie argumentowano, że pomijanie śniadania wpływa na częstotliwość podjadania niezdrowych posiłków w ciągu reszty dnia, co skutkuje przybieraniem na wadze i złym odżywianiem. W jednym z artykułów na temat mitów objadania się, Fundacja Serca Brytyjskiego (BHF – Brithis Heart Foundation) stwierdza inaczej:

- Pomijanie śniadania może spowodować w dalszej części dnia, że będziesz czuć się bardziej zmęczony i głodny. To w konsekwencji prawdopodobnie skutkować może tym, że będziesz potrzebował większej zawartości tłuszczów, a co za tym idzie wysokokalorycznych przekąsek. W rzeczywistości, osoby, które spożywają śniadanie, mają większe szanse na utrzymanie prawidłowej i zdrowej wagi, niż osoby które śniadań nie jedzą.

Oprócz badań, które odradzają unikania jedzenia śniadań, pojawiają się również te, które sugerują, że nie ma w tym przypadku zasadniczego znaczenia, jeżeli chodzi o utratę wagi. Badanie przeprowadzone przez Tel Aviv University w 2013 roku dowodzą, że spożywanie obfitych śniadań i małych obiadów przyczynia się do utraty wagi, a przy tym jednocześnie zmniejsza ryzyko dla cukrzycy, chorób serca oraz wysokiego poziomu cholesterolu w organizmie niż w przypadku jedzenia małych śniadań a obfitych obiadów.

Naukowcy z University of Alabama w Brimingham, którzy uprzednio krytykowali ostatnie badania na temat wpływu śniadania na otyłość, twierdzą, że projekty badawcze były błędne. Wynika to ze złych obliczeń oraz braku konkretnych ustaleń do potwierdzenia nakładanej wcześniej hipotezy.

Całościowa analiza badań UAB wykazuje, że brakuje potwierdzenia do związku między pomijaniem śniadań a powstawaniem otyłości. Wszystko to wymaga odpowiedniego potwierdzenia.  Natomiast nowe badania, które zostały opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition mają na celu ustalenie, czy śniadanie ma rzeczywisty wpływ na utratę wagi. W przeprowadzonych badaniach wykazano, że regularne jedzenie śniadań bądź ich pomijanie, nie wpływa znacząco na zmniejszenie masy ciała.

Badania były określone w celu zbadania „ wpływu jedzenia bądź pomijania śniadań oraz wpływu zmiany nawyków żywieniowych dla celów naukowych oraz do oceny utraty wagi u osób próbujących niezależnie schudnąć”. Badanie przeprowadzone było z udziałem 309 dorosłych osób cierpiących na nadwagę, mieszkających w różnych lokalizacjach. Wszystkie były zdrowe.

Eksperyment trwał przez 16 dni. Każda badana grupa przez ten okres miała ściśle zapowiedziane, co mają robić, czy jadać śniadanie czy też je pomijać. Prowadzący badania nie wspomniał również o tym, czy śniadanie ma być zdrowe czy też nie.

W przeprowadzonym badaniu naukowcy odkryli, że regularne śniadanie bądź też jego pomijanie nie wpłynęło znacząco na utratę wagi.

Dr. Emily Dhurandhar, profesor w Depertament of Health Behavior powiedziała, że czas teraz na podjęcie badań, które umożliwią zrozumienie tego zjawiska. - Powinniśmy starać się teraz zrozumieć, dlaczego jedzenie lub pomijanie śniadań nie wpłynęło na utratę masy ciała, mimo szeregu dowodów na to, że śniadanie ma wpływ na apetyt i metabolizm w ciągu dnia.

Starszy badacz, który brał udział w projekcie, David Allison, dyrektor UAB Nutrition Obesity Center, po przeprowadzonych badaniach powiedział: - Tematyka otyłości i odchudzania jest pełna powszechnych i różnych stereotypów i przekonań, które nie zostały poddane jeszcze rygorystycznym testom. Teraz okazuje się, że jedno badanie nie wystarczy do uzyskania odpowiednich wyników testów.

Przeprowadzone badania mogą być pierwszym krokiem do ponownej oceny zbilansowanej diety, czyli do tego co jest dobre a co złe, które nawyki żywnościowe są korzystne a które nie. Wszystko to prowadzić będzie do kolejnych dochodzeń w sprawie skutecznego odchudzania, które w przyszłości powinny przynieść lepszą wiedzę w tej dziedzinie.

Komentarze do: Czy pomijanie śniadań wpływa na wagę?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz