Szukaj

Czy niejedzenie po 18.00 jest korzystne?

Naukowcy od dawna badają produkty spożywane przez ludzi, a także ich zwyczaje żywieniowe. Pierwsze przeprowadzone przez nich badania skupiały się na ilości dostarczanych kalorii do organizmu, a nie brały pod uwagę jakości produktu. Postanowiono więc zbadać część społeczeństwa raz jeszcze.

Badanie przeprowadzone zostało na 128 studentach. Wśród nich stworzono dwie grupy: pierwsza, swój ostatni posiłek jadła o godzinie 18, natomiast druga grupa nie miała żadnych ograniczeń, co do ilości produktów, jak również godziny ich spożywania. Cały eksperyment trwał 18 godzin. Badane osoby miały do dyspozycji bufet, w którym znajdowały się produkty dostarczające wszystkich potrzebnych organizmowi składników. Można było znaleźć tam zarówno fast – foody, jak i warzywa. Wszystko oczywiście było nagrywane i warzone bez świadomości studentów. W ten sposób naukowcy mogli dokładnie przyjrzeć się, które z produktów są bardziej pożądane.

Warzywa czy fast foody?

Po zakończeniu badania okazało się, że osoby, które „poszczą”, czyli nie jedzą po godzinie 18, swój posiłek zaczynają od wysokokalorycznych posiłków składających się głównie z węglowodanów. Było to dużym zaskoczeniem dla naukowców, gdyż wydawało im się, że osoby potrafiące odmówić sobie wieczornego podjadania, stosują również zdrową i zbilansowaną dietę. Jak się okazuje, warzywa wybierane były na końcu. Co więcej, badacze zaobserwowali, że wszyscy uczestnicy eksperymentu chętniej i więcej zjadają to, co na początku nałożą na talerz.

Wbrew pozorom badanie to ma ogromny wpływ na świadomość ludzi. Pozwoli to np. restauracjom zwrócić uwagę na swoje menu. Czasami wystarczy odpowiednio zachęcić ludzi i przekonać ich, że spożywanie warzyw i owoców nie musi być nudne! Ciekawe kompozycje sałatkowe dostarczą organizmowi wielu witamin, któremu często dostarczamy zbyt dużo węglowodanów.

Komentarze do: Czy niejedzenie po 18.00 jest korzystne?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz