Szukaj

Czy istnieje gen "zdrowej" otyłości?

Jak to się dzieje, że niektórzy otyli są zdrowsi od innych? To jedno z głównych pytań, na które w ostatnich badaniach starał się odpowiedzieć doktor Chaodong Wu z College of Agriculture and Life Sciences – Texas A&M University System wraz z grupą naukowców.W badaniach, które ukażą się w lipcowym numerze Journal of Biological Chemistry wykorzystano genetycznie zmodyfikowane myszy, aby zbadać genetyczne aspekty zagadnienia nie występowania pewnych problemów zdrowotnych, zwykle związanych z otyłością (zwłaszcza cukrzycy typu 2) u niektórych otyłych ludzi.

- Wcześniejsze badania wykazały, iż enzym regulatorowy, który jest kodowany przez gen PFKFB3 chroni przed zapaleniem tkanki tłuszczowej wywołanym dietą oraz przed insulinooporonością systemową - wyjaśnia Wu. - Coraz więcej dowodów wskazuje na to, iż odkładanie się tłuszczu lub sama jego ilość nie są bezpośrednio związane z zapalaniem lub insulinoopornością podczas rozwoju chorób metabolicznych spowodowanych otyłością.

Wu twierdzi, iż indukowany enzym 6-fosfofrukto-2-kinaza (iPFK2) wiąże metaboliczne oraz zapalne reakcje i może leżeć u podstaw tego, co nazywa on „zdrową” otyłością.

- Podczas gdy u wielu otyłych osób rozwija się cukrzyca typu 2, choroby serca oraz inne chroniczne problemy zdrowotne związane z nadwagą, u innych one nie występują - zauważa -Ponadto, u ludzi szczuplejszych mogą występować problemy zdrowotne częściej związane z otyłością.

Wu powiedział, iż on i inni badacze uznali, że choroby te są związane z zapaleniem komórkowym wywołanym przez otyłość.

- Pomyśleliśmy również, iż gen ten może potencjalnie zostać wykorzystany w leczeniu cukrzycy, zwłaszcza typu 2, często związanej z otyłością - komentuje - Chcieliśmy sprawdzić, co może się stać, jeśli określony gen zostanie aktywowany.

Wu i jego koledzy wykorzystali laboratoryjne myszy, by zbadać wpływ kombinacji ukierunkowanej na komórki tłuszczowe nadekspresji genu/enzymu na związaną z dietą reakcją zapalną i wrażliwość na insulinę.

- Staraliśmy się dowiedzieć, co w tkance tłuszczowej wywołać może negatywną reakcję, która prowadzi do choroby – i jak modulować tę reakcję - mówi - Podczas naszych badań dowiedzieliśmy się, że nadekspresja enzymu iPFK2 zwiększa odkładanie się tkanki tłuszczowej, hamuje reakcje zapalne i poprawia wrażliwość na insulinę.

Rozszerzeniem tych badań, jak twierdzi Wu, może być prawdopodobnie zidentyfikowanie środka farmakologicznego, który może mieć pożądany wpływ na ten gen.

- Mamy nadzieję, że badania te pomogą doprowadzić do znalezienia związków bioaktywnych lub jakiegoś rodzaju suplementu, który mógłby pomóc aktywować gen by, dzięki temu, promować zdrowie -twierdzi Wu.

- W rozwinięciu, można badać różne typy osób otyłych i starać się izolować dodatkowe, specyficzne geny, które determinują zdrową lub niezdrową otyłość oraz znaleźć sposób modulowania ekspresji tych genów w celu zapobiegania chorobom i promocji zdrowia - mówi -Po znalezieniu związku między genem i otyłością, można pracować z ekspertami w dziedzinie badań chemicznych nad wyprodukowaniem jakiegokolwiek farmakologicznego lub bioaktywnego związku, który będzie potrzebny do leczenia niezdrowej otyłości.

Naukowiec podkreśla, iż konieczne będzie odkrycie roli niektórych genów w składzie i procesie odkładania się tłuszczów ponad to, co zostało już zidentyfikowane w tkance tłuszczowej myszy.

- Wtedy być może będziemy w stanie wyprodukować suplement diety lub inne bioaktywne związki, które mogłyby mieć pozytywny wpływ na zdrowie - podsumowuje Wu -To może zostać wykorzystane w leczeniu chorób związanych z otyłością, takich jak cukrzyca typu 2, w sposób, który mógłby ograniczyć lub zminimalizować skutki uboczne.

Komentarze do: Czy istnieje gen "zdrowej" otyłości?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz