Szukaj

Czy głód w dzieciństwie może spowolnić spadek poznawczy w wieku dojrzałym?

Ludzie, którzy czasami jako dzieci byli głodni, doświadczają wolniejszego spadku poznawczego w wieku dorosłym, w porównaniu do ludzi, którzy zawsze mieli co jeść. Takie wnioski wynikają z badania przeprowadzonego przez naukowców z Rush Alzheimer's Disease Center at Rush University Medical Center.Odkrycia zostały opublikowane w przeglądzie naukowym Neurology.

Główna autorka badania, dr Lisa L.Barnes z wydziału nauk neurologicznych i nauk behawioralnych Rush University, mówi: nie oczekiwaliśmy takich wyników. Inne badania bowiem wykazały, że ludzie, którzy doświadczają trudności w okresie dzieciństwa, są bardziej zagrożeni problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby serca, choroby umysłowe, niższe funkcjonowanie poznawcze.

Badanie objęło 6 158 osób, w wieku średnio 75 lat, którzy żyli w Chicago. 62% uczestników było pochodzenia afroamerykańskiego. Naukowcy postawili im pytania odnośnie ich zdrowia w dzieciństwie, finansowej sytuacji rodziny, środowiska domowego sprzyjającego uczeniu (czytanie, opowiadanie historii, zabawy rodziców z dziećmi).


Następnie, przez 16 lat obserwacji, co 3 lata, uczestnicy przechodzili testy kognitywne, które miały wykrywać wszelkie zmiany.

Okazało się, że w przypadku Afroamerykanów, 5,8% tych, którzy przyznali, iż w dzieciństwie czasami byli głodni, często albo zawsze charakteryzowali się wolniejszym spadkiem poznawczym, albo spadek ten był zredukowany o 1/3, w porównaniu do osób, którze rzadko albo nigdy nie odczuwały głodu.

Dr Barnes mówi: nie jesteśmy pewni, dlaczego głód w dzieciństwie może mieć takie ochronny efekt na spadek poznawczy. Być może dlatego, że ograniczenie kalorii może opóźnić pojawienie się zmian związanych z wiekiem i przedłużyć spodziewaną długość życia.

Komentarze do: Czy głód w dzieciństwie może spowolnić spadek poznawczy w wieku dojrzałym?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz