Szukaj

Codzienne posiłki mają wpływ na utratę wagi

Problemy z utratą i późniejszym utrzymaniem wagi spędzają sen z powiek wielu osobom. Pojawiły się jednak nowe badania, które przynoszą dobre wieści dla ludzi z nadwagą. Mianowicie osoby, które chcą zrzucić kilka kilogramów powinny bardziej zwracać uwagę na posiłki spożywane w ciągu tygodnia i nie przejmować się zbytnio tym, czym rozkoszują się w trakcie weekendu.

Tygodniowe wahania wagi

Amerykańscy i  fińscy naukowcy stwierdzają, iż zdecydowana większość osób, które tracą wagę w trakcie tygodnia, odzyskuje ją w ciągu weekendu. Brian Wansink, profesor zachowania konsumentów z Cornell University, który jest również współautorem badań, uważa, iż najwięcej ważymy w niedzielny wieczór, a najmniej w piątkowy poranek. Dlatego też ludzie dbający o zdrowe nawyki żywieniowe w dni powszednie nie mają większych problemów z utratą wagi i zachowaniem jej.

Ci, którzy w trakcie badań konsekwentnie tracili zbędne kilogramy, w przeciągu tygodnia traktowali się surowiej z powodu weekendowych wzrostów wagi. Już od poniedziałku ich waga zaczęła się zmniejszać i tak pozostawało aż do piątku. Z drugiej jednak strony, ludzie przybierający na wadze nie wykazywali się zbyt dużą rekompensacją swoich weekendowych pobłażliwości w trakcie tygodnia. Profesor Wansink komentuje to w następujących słowach: „Ci, którzy tak naprawdę są zwycięzcami, to ci, którzy chudną w dni powszednie”.


Badania zostały przeprowadzone na 80 osobach w wieku od 25 to 62 lat, które każdego poranka przed zjedzeniem śniadania ważyły się przez okres od dwóch tygodni do roku. Okazało się, iż waga każdej osoby wahała się w przeciągu tygodnia (niezależnie od tego czy osoba traciła lub przybierała na wadze). Dzieje się tak, ponieważ w tygodniu jesteśmy bardziej zdyscyplinowani i posiadamy pewny rytm dnia, przez co kontrola tego, co jemy nie przychodzi nam z trudem. Sytuacja zupełnie inaczej wygląda w weekend.

Walka z nadwagą jako długotrwały proces

Dietetyk Joy Dubost porusza kolejną istotną kwestię. Wspomina on o tym, iż wielu ludzi, którzy zmieniają swój styl życia na zdrowszy, często poddają się, gdy po weekendzie przybierają na wadze. Jednakże badania potwierdzają, iż wahania wagi są naturalne i nie ma się czego obawiać. Dlatego też spadek wagi nie jest jednorazowym wypadkiem, ale ciągłym procesem, który wymaga czasu.

Katarzyna Szuba

Komentarze do: Codzienne posiłki mają wpływ na utratę wagi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz