Szukaj

Burak (nad)zwyczajny

Skromny, niedoceniany, zwyczajny nawet z nazwy - najwyższy czas, by wyszedł z cienia. Jest w końcu bogatszy w składniki odżywcze niż jego niejeden tropikalny kuzyn, a dzięki swym wyjątkowym właściwościom potrafi zdziałać cuda: zapobiegać chorobom, leczyć, przywracać młodość i urodę. Cóż to za czarodziej? Panie, panowie - oto BURAK, jakiego nie znacie.Skarbnica zdrowia na polskich grządkach

Przybył do nas z Bliskiego Wschodu, ale polski klimat tak mu służy, że mało kto dziś pamięta o jego egzotycznym pochodzeniu. Według historyków smakoszem buraków był Władysław Jagiełło, choć podobno znano je jeszcze wcześniej, na dworze Bolesława Chrobrego. Wtedy jednak na stołach gościł nie korzeń, ale liście. Ten pierwszy dla kulinariów odkryto dopiero w XVI wieku. Nam burak kojarzy się najczęściej z wigilijnym barszczem, lecz warto po niego sięgać znacznie częściej niż tylko od święta. Ma w sobie bowiem cały alfabet składników odżywczych, których medyczną wartość doceniano już w starożytnym Babilonie.

Pod względem zawartości potasu, wapnia, magnezu, kwasu foliowego czy żelaza wygrywa z popularniejszymi warzywami, takimi jak: pomidor, marchew czy ziemniak. Jest też bogaty w witaminy A i C oraz cały wachlarz witamin z grupy B. Dzięki folianom buraki są ważnym składnikiem diety chorych na anemię i niedokrwistość, a także kobiet w ciąży, młodzieży oraz seniorów. Z kolei składniki mineralne stawiają warzywo w pierwszym rzędzie produktów polecanych w profilaktyce i leczeniu nerwicy, zapalenia wątroby, gruźlicy, nadciśnienia, miażdżycy, a nawet grypy i przeziębienia. Jednym zdaniem - burak to zdrowie dla każdego. A gdy jeszcze bardziej zgłębimy jego cudowne właściwości, okaże się, że jak mało które warzywo potrafi zapewnić naszej skórze młodość i piękny wygląd.

Czerwony jak burak


Czerwień buraków zastępowała naszym prababciom róż do policzków czy szminkę. Charakterystyczny kolor to zasługa antocyjanów i betaniny, czyli barwników należących do grupy polifenoli. Dziś wykorzystujemy jednak nie ich działanie koloryzujące, ale przeciwutleniające. To naturalne antyoksydanty, które hamują działanie wolnych rodników, odpowiedzialnych za wiele chorób oraz proces starzenia się skóry i całego organizmu. - Wolne rodniki powstają w procesie utleniania, któremu sprzyja kontakt ze słońcem, stres, zła dieta, używki - tłumaczy dr n. med. Danuta Nowicka, dermatolog z Wrocławia. – Jeśli nie zostaną zneutralizowane, zaczynają uszkadzać komórki i hamować ich możliwości regeneracyjne. Uzupełnienie diety o pokarmy bogate w antyoksydanty, takie jak właśnie buraki, to krok w stronę zachowania zdrowia i młodego wyglądu.


Ale uwaga! Buraki służą nam nie tylko podawane „od środka”, ale i nakładane zewnętrznie na twarz. Co ciekawe, pomagają osobom, o których często mówi się, że są „czerwone jak burak”, czyli właścicielom cery naczynkowej. Cudowne właściwości warzywa wykorzystali kosmetolodzy z polskiej firmy Arkana, opracowując Anti Couperose Instant Mask - ekspresową maskę dla skóry naczynkowej, przeznaczoną do stosowania w gabinetach kosmetycznych. - Wychodzimy z założenia, że ponieważ piękno i zdrowie pochodzą z natury, warto z niej czerpać wszystko to, co dla skóry najlepsze - tłumaczy Anna Marcjasz, kosmetolog i wdrożeniowiec marki Arkana. - Ekstrakt z czerwonego buraka, dzięki bogactwu składników mineralnych i witamin, niweluje zaczerwienienie twarzy oraz uszczelnia rozszerzone naczynia włosowate, będące przyczyną niechcianych rumieńców. Pozwala również na wzmocnienie warstwy ochronnej naskórka i ochronę przed starzeniem się skóry.


Błyskawiczne przygotowanie ekspresowe działanie


Współczesna kosmetologia coraz częściej stawia na eko-preparaty, które zawdzięczają skuteczność naturalnym składnikom. Co więcej, najnowszym trendem jest bezpośrednie przygotowywanie kosmetyków przed zabiegiem. Tak jest z maską z buraka firmy Arkana, która do gabinetów kosmetycznych trafia w postaci suchego proszku. Tam za pomocą shakera rozrabia się ją z wodą, by uzyskać pożądaną konsystencję. Dlatego to produkt w 100% naturalny - nie potrzebuje żadnych konserwantów i sztucznych utrwalaczy. Po kwadransie od nałożenia skoncentrowane składniki odżywcze zdążą wniknąć w skórę, nie powodując podrażnień nawet tej szczególnie wrażliwej. I co najważniejsze - naturalne kosmetyki wcale nie są mniej skuteczne niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Wręcz przeciwnie - stosowane regularnie potrafią zdziałać cuda, dlatego coraz częściej znajdują miejsce w ofercie gabinetów kosmetycznych.

Wprowadź buraka na salony

Zawsze warto mieć pod ręką zapas buraków. Przydadzą się jako stały składnik jadłospisu, domowej apteczki i zabiegów pielęgnacyjnych. Sok z buraka, ćwikła z chrzanem, barszcz czerwony, a zwłaszcza burak chrupany na surowo to proste potrawy, które uzupełnią naszą dietę o dziesiątki substancji odżywczych. Sięgając po babcine sposoby leczenia, natrafić można na receptury, w których to warzywo gra pierwsze skrzypce. Przykład - syrop, który powstaje po godzinnym pieczeniu buraka w naczyniu żaroodpornym. Pity trzy razy dziennie po łyżce pomaga w leczeniu przeziębienia, dzięki swojemu wykrztuśnemu działaniu. A dla urody korzystajmy z ekologicznej maski z buraka, ciesząc się z korzyści, jakie przynosi buraczana kuracja.

Arkana - nowa polska marka stworzona dzięki wieloletniemu doświadczeniu i wiedzy kosmetologicznej, opartej na biologii i biotechnologii. Podążając za najnowszymi trendami biochemiczno-fizjologicznymi oferuje produkty zawierające substancje biologicznie czynne, które łączy z intensywnymi zabiegami biostymulującymi. Dzięki temu wykorzystuje naturalne procesy regeneracyjne w celu opóźniania starzenia się skóry. Kosmetyki Arkana  działają dwutorowo. Z jednej strony uzupełniają niedobory poprzez właściwe nawilżanie oraz ochronę przed destrukcyjnymi czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Z drugiej zapobiegają procesom starzenia się na poziomie molekularnym: działają przeciwrodnikowo, naprawczo na DNA, hamują rozkład kolagenu i elastyny, stymulują odnowę komórkową i tkankową. Wysokie stężenie substancji aktywnych oraz sposób jego podania gwarantują produkt o najwyższej skuteczności.

Komentarze do: Burak (nad)zwyczajny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz