Szukaj

Bubble tea – herbata z perełkami tapioki

Napój z herbaty, mleka, lodu i tapioki, zwany buble tea wymyślony został w latach 80. XX wieku na Tajwanie. Od tamtej pory staje się coraz popularniejszy. Ciągle pojawiają się nowe wariacje na temat bubble tea: herbata z kawą, lodami, żelkami. Jakość napoju zależy od składników użytych do jej przygotowania.

Bubble tea – herbata z perełkami tapioki

Bubble tea w zależności od dodatków różni się ilością kalorii, a także zawartością składników odżywczych. Mleczny napój to źródło wapnia i witaminy D, ale także więcej kalorii. Owocowa bubble tea, choć nazwa brzmi dietetycznie, może być słodzona cukrem. Na pewno należy unikać napojów robionych z gotowego proszku. Z oryginalną recepturą mają niewiele wspólnego, zamiast tego zawierają sztuczne barwniki i konserwanty.

Historia i inne nazwy bubble tea

Bubble tea jest napojem, którego historia zaczyna się w 1987 roku na Tajwanie. To tam właściciel herbaciarni, Liu Han Jie wpadł na pomysł, żeby połączyć herbatę, lód, mleko i perły tapioki. Zainspirował się mrożoną kawą, którą pił będąc na wycieczce w Japonii.

Istnieją również przesłanki, jakoby twórcą bubble tea był, nie właściciel herbaciarni, ale jego manager Lin Hsiu Hui, który połączył pudding z kuleczkami tapioki z mrożona herbatą.

Bubble tea jest również znana pod nazwą pearl milk tea lub boba milk tea. Na początku określenia pearl milk tea używano w odniesieniu do napojów z mniejszymi kuleczkami tapioki, a bubble tea było terminem dla herbaty z dużymi perłami. W restauracjach i barach oferujących ten napój można zamówić przeważnie herbatę z dużymi i czarnymi kulkami tapioki, gdyż w takiej wersji sprawia ona lepsze wrażenia wizualne i smakowe. Potrząsanie kuleczkami dodatkowo powoduje, że na powierzchni bubble tea tworzą się pęcherzyki powierza oraz pianka.

Skład bubble tea

Głównymi składnikami napoju są: herbata, mleko i tapioka. Liu Han Jie używał ciepłej herbaty i dodawał do niej kostki lodu. W bubble tea używano zarówno herbaty zielonej, jak i czarnej. Istnieją dwa główne warianty pearl milk tea. Pierwszy to napój o owocowym smaku, określany jako herbata owocowa, a drugi to herbata mleczna - powstaje z połączenia herbaty oraz mleka. Oba można podawać na ciepło lub na zimno - choć schłodzona bubble tea cieszy się większą popularnością, zwłaszcza latem.

Tapioka to produkt skrobiowy uzyskiwany z korzeni manioku. Nie uczula, nie ma glutenu, jest lekkostrawny i nadaje się do każdego dania, ponieważ nie posiada smaku. Nie istnieją przeciwwskazania do spożywania tapioki - może ją stosować każdy, nawet osoby odchudzające się, z wrażliwym układem pokarmowym czy chorzy na celiakię.

Tapioka dostępna jest w pod różnymi postaciami, ale podczas przygotowywania bubble tea wykorzystuje się głównie sporej wielkości kulki, tzw. perełki. Mogą być one przezroczyste lub czarne. W czasie picia napoju należy je dokładnie przeżuwać.

Rodzaje herbat dodawanych do bubble tea

W bubble tea wykorzystuje się kilka rodzajów herbat. Najpopularniejsze są herbata zielona, czarna i oolong.

  • Herbata oolong jest półfermentowana, przez co ma lekko drzewny aromat. Pod względem „mocy" mieści się pomiędzy zieloną a czarną. Oolong zmniejsza ryzyko nadciśnienia tętniczego i reguluje metabolizm.
  • Herbata zielona posiada najniższy stopień utleniania. Uznaję się ją za jedną z najzdrowszych herbat, zmniejsza ona np.: ryzyko zawału serca. Ma właściwości detoksykacyjne i wspomaga odchudzanie.
  • Czarna herbata zawiera teinę i ma pobudzające właściwości. Zmniejsza ryzyko zawału serca i chroni przed próchnicą, a także wspomaga układ krwionośny.

Dodatki do bubble tea

Coraz częściej pojawiają się też inne rodzaje bubble tea, np. napoje z dodatkiem kawy, smoothie czy koktajle. Popularne stają się też różne wariacje, np. z żelkami lub owocami liczi zamiast tradycyjnej tapioki. Skład bubble tea może być praktycznie dowolny. Wszystko zależy od dodatków. Nie ma żadnych przeszkód, żeby do herbaty wlewać syropy smakowe i wrzucać pokrojone owoce.

Perełki tapioki można namoczyć w soku owocowym lub syropie, dzięki czemu uzyskają one ciekawy smak i zapewnią więcej wrażeń podczas picia napoju. Warto zaznaczyć, że bubble tea po dłuższym czasie od przygotowania nie będzie już smakować tak samo, ponieważ tapioka z czasem twardnieje i herbata ma wtedy inną konsystencję.

Składniki odżywcze i kaloryczność bubble tea

W jednej szklance boba milk tea znajduje się od 100 do nawet 700 kcal. W klasycznym napoju jest około 7 g tłuszczu, 6 g węglowodanów i 7 g białka. Jedna porcja pokrywa ponad 12% dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze.

Kaloryczność napoju wzrasta w zależności od użytych składników. Pearl milk tea z dodatkiem mleka mają więcej kalorii, więc podczas diety lepiej zdecydować się na owocowe bubble tea. Dla przykładu, truskawkowe napoje tego typu stworzone z naturalnych składników i bez słodzących dodatków zawiera już tylko 120 kcal.

Syropy owocowe na bazie cukru znacząco podnoszą poziom kalorii w herbacie, nie dostarczając żadnych składników odżywczych. Tak samo dodatki w postaci czekolady lub karmelu. Lepsze będą naturalne soki lub kawałki owoców, które stanowią bogate źródło witamin.

Nadmierne spożywanie tapioki może powodować wzrost masy ciała. Wynika to z faktu, że już po 5 minutach zmienia się ona w łatwo przyswajalną skrobię.

Kupując bubble tea, lepiej upewnić się, z czego jest ona przygotowywana. Jeśli jest to napój z proszku, który zalewa się wodą, nie warto go zamawiać, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że zawiera jedynie składniki chemiczne, a z oryginalną herbatą nie ma nic wspólnego.

Autor: Klaudia Kamień

Komentarze do: Bubble tea – herbata z perełkami tapioki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz