Szukaj

Bisfenol A sprzyja odkładaniu tkanki tłuszczowej

Szkodliwe działanie bisfenolu A jest już bardzo dobrze znane. A jednak, okazało się, że jest jeszcze coś, czego do tej pory nie wiedzieliśmy. Jak bowiem właśnie zabserwowali naukowcy z francuskiego instytutu INRA, konsekwencje ekspozycji na niewielkie ilości tego czynnika zakłócającego pracę układu hormonalnego, są naprawdę zadziwiające: zwiększa ona bowiem odkładanie tłuszczu na poziomie wątroby.Jak dodają jeszcze francuscy uczeni, najbardziej zaskakującym faktem jest to, iż działanie bisfenolu A (BPA) jest tym większe, im mniejsza jest jego dawka.

Szkodliwy bisfenol A

Od dawna wiadomo, że bisfenol A zakłóca działanie układu hormonalnego. Instytut INRA przypomina, iż częściowo jest on w stanie naśladować działanie estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych.

Ostatnie badania wykazały również, że substancja ta stymuluje produkcję insuliny w trzustce, a także sprzyja rozwojowi tkanki tłuszczowej na brzuchu, czyli tam, gdzie odkłada się najwięcej tłuszczu w organizmie.

Bisfenol A modyfikuje również metabolizm


Badacze z jednostki toksykologii i żywienia instytutu INRA w Tuluzie (Francja), zainteresowali się reperkusjami dla wątroby, jakie wiążą się z długim kontaktem z niskimi dawkami bisfenolu A. Przeanalizowane dawki były aż o dziesięć razy mniejsze niż dzienna dozwolona dawka.


Wydaje się, iż miały one wpływ na aktywność wielu genów odpowiedzialnych za produkcję tłuszczów. A wpływ ten był znacznie większy przy małych dawkach - w rzeczywistości, małe dawki bisfenolu A przyczyniały się do odkładania tłuszczu na pozimie wątroby.

Wątroba w niebezpieczeństwie i zagrożenie chorobami

Jest to zjawisko, do którego odnoszą się lekarze, przywołując pojęcie otłuszczenia wątroby. Przesadna akumulacja tłuszczu w wątrobie, sama w sobie nie ma ciężkiego charakteru, ale przekłada się na ryzyko pojawienia się innych problemów metabolicznych i tkankowych. A więc, chorób takich jak cukrzyca typu 2, wyjaśniają autorzy badania.

Przypomnijmy jeszcze, iż stosowanie bisfenolu A jest zakazane w produkcji butelek. Substancja ta jest obecna w wielu produktach codziennego użytku, takich jak pojemniki na żywność. Ostatnio, francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło propozycję prawa mającą na celu wprowadzenie zakazu stosowania bisfenolu A we wszystkich pojemnikach na żywność, w styczniu 2014 roku.

Trzeba również odnotować, że Europejska Agencja Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ustaliła dzienną dozwoloną dawkę bisfenolu A na 0,05 miligramów na kilogram masy ciała.

Komentarze do: Bisfenol A sprzyja odkładaniu tkanki tłuszczowej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz