Szukaj

Bądź eko - świadomy!

W ostatnim czasie istota bycia ekologicznym, życia w zgodzie z przyrodą oraz dbania o środowisko naturalne jest podkreślana szczególnie mocno. Czy jest to jedynie chwilowa moda, czy może początek trwalszych zmian w sposobie traktowania otaczającego nas świata? I czy trzeba się naprawdę natrudzić, aby być eko w każdej dziedzinie życia?


Obecnie na rynku dostępna jest ogromna ilość produktów określanych przez producentów mianem ekologicznych. Możemy na przykład wyposażyć kuchnię w sprzęt ekologiczny, używać przedmiotów wykonanych z materiałów biodegradowalnych, ubierać się w odzież uszytą z biobawełny, a nawet wyposażyć biuro w długopisy, notatniki i segregatory z odpowiednim certyfikatem.

Ponadto, nasze dzieci mogą bawić się ekologicznymi zabawkami, a my zakupić nawet środki czyszczące przyjazne dla środowiska. Coraz częściej jednak producenci zbyt pochopnie używają określenia ekologiczny wobec swoich wyrobów. Czy możemy więc wierzyć w prawdziwość informacji zawartych na etykietach? Na pewno nie zawsze. Chcąc kupić prawdziwie ekologiczny produkt, do zakupów podchodźmy z ostrożnością i rozwagą. Oto kilka rad jak uniknąć wprowadzenia w błąd przez producentów.

Na co dzień skupiamy się głównie na wyborze produktów spożywczych. Aby mieć pewność, że są one wysokiej jakości, wytwarzane metodami naturalnymi, bez zastosowania nawozów sztucznych i syntetycznych środków ochrony roślin, powinniśmy zwrócić uwagę, czy są opatrzone odpowiednimi certyfikatami. Jeśli nie jesteśmy pewni pochodzenia danego produktu, zawsze możemy poprosić sprzedawcę o taką informację. Gdy ten nie udzieli nam wyczerpującej i satysfakcjonującej odpowiedzi - zrezygnujmy z zakupu. Na rynku pojawia się bowiem coraz więcej produktów ekopodobnych, które z prawdziwymi mają, niestety, niewiele wspólnego.


Zauważamy, że wiele firm, podążając za zmianą sposobu życia Polaków i ich większą dbałością o prawidłowe odżywianie, wprowadza do sprzedaży produkty łudząco podobne do pochodzących z rolnictwa ekologicznego - mówi Tomasz Czubachowski, Brand Manager marki Bio Raj, specjalizującej się w produkcji artykułów ekologicznych.

Bardzo dbamy o to, by skład naszych produktów był idealnie zbilansowany i aby nie zawierały one żadnych zanieczyszczeń, które mogłyby stanowić np. pozostałości po nawozach sztucznych i chemicznych środkach ochrony roślin. Ważne jest również to, aby produkty bio były wytwarzane bez stosowania GMO (organizmów modyfikowanych genetycznie), a proces ich produkcji był stale kontrolowany przez odpowiednie jednostki certyfikujące, upoważnione przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi -dodaje.

Zatem, zanim wybierzemy produkt w przekonaniu, że jest on bezpieczny dla naszego organizmu i dla środowiska, sprawdźmy, czy spełnia odpowiednie kryteria i czy jego producent nie wprowadza nas w błąd. Podążając za bio-modą bądźmy również bio-świadomi, aby z wielkiej różnorodności ekologicznych produktów wybierać tylko te najwyższej jakości.

Komentarze do: Bądź eko - świadomy!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz