Szukaj

Badania na rybach pokazują, że tłuszcze regulują wchłanianie cholesterolu

Każdy z nas lubi sadzone jajka, a połączenie hamburgera i frytek jest wręcz idealne. Najnowsze badania sugerują, że być może istnieją biologiczne powody, dla których tak lubimy łączyć tłuste potrawy z tymi o wysokiej zawartości cholesterolu.Fakt, że tłuszcze spożywcze wspomagają przyswajanie cholesterolu, jest powszechnie znany już od ponad 40 lat. Niemniej jednak sam proces i przyczyny takiego stanu rzeczy były dla naukowców zagadką.

Aby znaleźć jej rozwiązanie dr James Walters i jego koledzy z Carnegie Institution for Science wykorzystali do swoich badań nad mechanizmem komórkowym przyswajania cholesterolu, ryby o nazwie danio pręgowany (ang. zebrafish).

„Jednym z powodów, dla których pytania te pozostają bez odpowiedzi, są trudności ze zbadaniem tak złożonego systemu jakim jest jelito, które oprócz tego, że składa się z wielu rodzajów komórek, zawiera również szeroki wachlarz enzymów czy bakterii symbiotycznych” – zauważa dr Walters.

„Ponieważ młode dania pręgowanego są przejrzyste, możemy zaobserwować transport i trawienie tłuszczów zaglądając przez ich ciała do jelit, gdzie ma miejsce cały proces” – dodaje.


Na potrzeby swoich badań dr Walters opracował metodę karmienia rybek pokarmem wysokolipidowym (tłuszcze i cholesterol) lub wysokobiałkowym o niskiej zawartości lipidów.

Wykorzystał w tym celu kurze jajko, którego żółtko wymieszał z wodą dla ryb, aby otrzymać pokarm o wysokiej zawartości lipidów; natomiast wymieszane z wodą białko dało pokarm wysokoproteinowy.

Do pokarmu dodał oznaczone markerami fluorescencyjnymi cholesterol i kwasy tłuszczowe, aby umożliwić obserwację procesu ich wchłania i trawienia pod mikroskopem.

Dr Walters zauważył, że cholesterol był absorbowany tylko w przypadku, gdy rybka była na diecie wysokotłuszczowej.

Cholesterol i tłuszcze były „pakowane” w oddzielne i dobrze widziane przedziały w komórce. Naukowcy odkryli także, że długie łańcuchy kwasów tłuszczowych (kwasy olejowe) były szczególnie efektywne przy wspomaganiu wchłaniania cholesterolu.

Dostarczyli w ten sposób dowód na to, że kwasy olejowe pozwalają na przeniesienie protein transportujących cholesterol z wnętrza komórki jelita na jej powierzchnię, dzięki czemu możliwa jest ich interakcja z przechodzącym przez jelito cholesterolem, a następnie wciągnięcie go do komórek.

Spostrzeżenia naukowców sugerują, że cholesterol jest przyswajany w jelitach tylko w obecności tłuszczów. Odkrycie to jest o tyle istotne, że nieprzetworzony cholesterol może być toksyczny dla komórek.

Komentarze do: Badania na rybach pokazują, że tłuszcze regulują wchłanianie cholesterolu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz