Szukaj

Awokado pomocne w kontrolowaniu wagi

Nowe badanie sugerują, że połowa świeżego awokado do lunchu może zaspokoić głód u osób z nadwagą, zmniejszając ich zapotrzebowanie na przekąskę po posiłku. Jest to według badań opublikowanych w Nutrition Journal.

Zespół naukowców, kierowany przez dr Joan Sabate, przewodniczącego Wydziału Żywienia na Uniwersytecie Loma Linda w Kalifornii, mówi, że ich badania sugerują również, że awokado może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi. To stwierdzenie mogłyby mieć istotny wpływ na cukrzycęchorych.

Awokado to owoc z drzewa z Meksyku i Ameryki Środkowej. Owoce są powszechnie używane w sałatkach, i jest głównym składnikiem guacamole - meksykańskiego dip. Według Hass awokado Zarządu (HAB), który fundował badania, całe świeże awokado zawiera około 250 kalorii i 23 g tłuszczu.

Jedzenie pół świeżego awokado do lunchu powoduje wzrost sytości u zdrowych osób z nadwagą, a zmniejsza zapotrzebowanie na przekąskę do 5 godzin po posiłku. Mimo, że zawartość tłuszczu w awokado jest wysoka, zawierają naturalnie dobre tłuszcze. Badania wykazały, ten rodzaj tłuszczu może obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi, jak również zmniejszyć ryzyko udaru i choroby serca.

Naukowcy chcieli sprawdzić, jak spożycie awokado wpływa na sytości osoby, a także na poziom cukru we krwi i wydzielanie insuliny oraz spożycie pokarmu po posiłku.

Badacze rekrutowali 26 zdrowych, dorosłych z nadwagą. W ciągu pięciu sesji, uczestnicy musieli jeść ich normalne śniadanie a następnie jedno z trzech dań obiadowych badanych.

Były to:

  • Standardowy obiad bez awokado.
  • Obiad zawierający awokado.
  • Standardowy obiad z połowy świeżego awokado dodaje.

Połowa świeżego awokado zmniejszyła spożycie żywności i zwiększyła uczucie sytości.

Wyniki badania wykazały, że  u 40% uczestników, którzy jedli pół świeżego awokado z obiadu zmniejszyła się chęć do jedzenia w ciągu 3 godzin po lunchu, a u 28% zmniejszyło się chęć jedzenia do 5 godzin, w porównaniu z osobami, które jadły standardowy obiad bez awokado.
W grupie, która zjadła połowę świeżego awokado odnotowano również, że 26% badanych czuje się bardziej zadowolonych po lunchu, w porównaniu z tymi, którzy nie jedli awokado. Co więcej, naukowcy zauważają, że chociaż dodanie awokado do lunchu uczestników wzrosła ilość kalorii i węglowodanów, ale nie wykazano wzrostu poziomu cukru we krwi w porównaniu z tymi, którzy jedli standardowy obiad bez awokado.
- To prowadzi nas do przekonania, że potencjalna rola w spożywaniu awokado jest warta dalszych badań, "mówi Dr Sabaté.

Komentarze do: Awokado pomocne w kontrolowaniu wagi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz