Szukaj

Awokado może pomóc obniżyć cholesterol

Z nowych badań wynika, że spożycie jednego awokado dziennie może pomóc obniżyć zły cholesterol u osób z nadwagą lub otyłością. Doktor Penny Kris-Etherton z Uniwersytetu z Pennsylwani opublikował swoje wyniki w Journal of American Heart Association,

Już wcześniej było wiadomo, że awokado jest bogate w tłuszcze, a większość z nich to tłuszcze jednonienasycone, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu we  krwi, zmniejszają ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Badanie przeprowadzono na 45 zdrowych osobach w wieku 21-70 lat, którzy mieli nadwagę.

Każdy uczestnik musiał przestrzegać diety obniżającej poziom cholesterolu przez 5 tygodni.  Dieta składała się z 3 części : pierwsza z nich zawierała śladowe  ilości tłuszczu bez awokado, druga umiarkowane ilości zawartości tłuszczu diety bez awokado, a ostatnia faza odbyła się ze spożyciem jednego awokado dziennie.

Przed rozpoczęciem każdej diety, badani jedli to, co naukowcy uznali za "przeciętną amerykańską dietę" Produkty stanowiły 34% kalorii z tłuszczu, 16% z białka, a około połowa kalorii pochodziło z węglowodanów.

Zbadano, że dieta o umiarkowanej ilości tłuszczu ze spożyciem jednego awokado obniża ”zły” cholesterol nawet o 13,5 mg na decylitr. W przypadku dwóch pierwszych faz diety, również wykazano znaczny spadek cholesterolu o 8,3 miligramów na decylitr w przypadku pierwszej fazy i 7,4 mg/dl w przypadku drugiej fazy.

Chociaż wyniki badań dowodzą, że spożycie awokado przy diecie o umiarkowanej zawartości tłuszczu zmniejsza zły cholesterolu, zespół uważa, że należy zrobić jeszcze dodatkowe badania.

"Musimy skupić się na tym, żeby ludzie, jedli zdrowe dla serca produkty, w tym awokado i inne źródła żywności bogatej w składniki odżywcze lub zdrowe tłuszcze. W Stanach Zjednoczonych nie ma mody na wprowadzenie awokado do swojej diety. Ponadto, większość ludzi nie wie jak włączyć je do codziennego jadłospisu. Awokado może być spożywane do sałatek, warzyw, kanapek, kurczaka lub ryby lub w całości.”- dodał Kris Etheron.

Należy zauważyć, że badania były wspierane przez  Zarząd firmy Hass Avocado, ale naukowcy twierdzą, że organizacja nie odegrała żadnej innej roli w badaniu. W styczniu 2014 Medical News Today poinformował, że badanie sugeruje, iż spożywanie pół awokado na lunch każdego dnia może zaspokoić głód osób z nadwagą i pomoc w kontroli wagi.

Katarzyna Cękała

Komentarze do: Awokado może pomóc obniżyć cholesterol

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz