Szukaj

Punkcja owodni w czasie ciąży

Podziel się
Komentarze0

Punkcja owodni to badanie, które wykonuje się zazwyczaj u kobiet ciężarnych po 35 roku życia. Polega ono na pobraniu małej ilości płynu owodniowego z otoczenia nienarodzonego dziecka. Zazwyczaj wywołuje ono spore obawy, gdyż niestety istnieje spore ryzyko poronienia, które może nastąpić w kilkanaście dni po wykonaniu badania. Punkcja owodni zwykle jest przeprowadzana w 15-18 tygodniu ciąży. Jak już wspomniano badanie to jest proponowane kobietą, które są po 35 roku życia ale również w wypadku wskazania ryzyka wystąpienia u dziecka następujących chorób:
  • Choroby genetyczne
  • Zespół Downa

Na czym polega punkcja owodni ?

Ze względu na to, że zabieg dla kobiety może być nieco bolesny zazwyczaj proponuje się zastosowanie znieczulenia miejscowego, aby odebrać skórze czucie. Następnie wprowadza się cienką igłę przez miejsce znieczulenia do wnętrza macicy przez jamę brzuszną. Lekarz używa ultrasonografu zatem cały czas widzi dokąd jest kierowana igła i dzięki temu unika trafienia w nienarodzone dziecko lub łożysko. Kiedy uda się już dotrzeć do zbiornika płynu w macicy, odciąga się około 15 mililitrów płynu owodniowego. Następnie płyn ten przekazywany jest do laboratorium gdzie przez około trzy tygodnie jest hodowany. W trakcie badania lekarze mogą ustalić płeć dziecka, jego kod genetyczny oraz to czy nie cierpi na schorzenia genetyczne. Czasami nie potrzeba aż trzech tygodni aby uzyskać wynik badania o rezultat jest już wcześniej.


Z przykrością należy napisać o tym, iż zabieg punkcji owodni niesie ze sobą pewne ryzyko. Zdarza się iż w trakcie badania dochodzi do podrażnienia macicy lub łożyska co może wywołać poronienie. Liczba takich przypadków wynosi około 1% wszystkich kobiet poddanych badaniu. Dlatego przed badaniem należy dokładnie skonsultować się z lekarzem i zastanowić czy w Twojej rodzinie istniało ryzyko chorób genetycznych, a dopiero potem zastanowić się nad potrzebą wykonania takiego badania.

Zazwyczaj jednak lekarz zaproponuje Ci najpierw wykonanie uniwersalnego badania, jakim jest test krwi w którym ocenia się stężenie hormonów i białek. Ich wykrycie pozwala na stwierdzenie zaburzeń chromosonowych, a tym samym określają ryzyko pojawienia się wad rozwojowych u dziecka.

Komentarze do: Punkcja owodni w czasie ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz