Szukaj

Leczenie niepłodności może powodować zespół stresu pourazowego

Podziel się
Komentarze0

Kobiety poddawane zabiegom związanym z leczeniem niepłodności mogą znaleźć się w sytuacjach tak niepokojących, że umożliwią one rozwój stresu pourazowego (PTSD) - mówi najnowsze badanie.W badaniu, blisko 50 procent uczestników spełniło oficjalne kryteria PTSD. To około sześć razy więcej niż odsetek osób w populacji ogólnej, które cierpią na zespół stresu pourazowego (8 proc.)

Wyniki te sugerują, że definicja PTSD powinna ulec zmianie, a do jej przyczyn należy dodać traumatyczne doświadczenia, takie jak bezpłodność - uważa główna badaczka Allyson Bradow, dyrektor Home of the Innocents – organizacji pamagającej rodzinom potrzebującym w Louisville, Kentucky

Obecnie definicja PTSD mówi, że ludzie muszą mieć doświadczenie zagrażające życiu, być jego świadkiem, lub przejść zdarzenie, które może spowodować poważne obrażenia.

Definicja traumy powodującej PTSD powinna być rozszerzona o oczekiwania wobec życia. Posiadanie dzieci, powiększanie rodziny wpisane w nasz kod genetyczny – jest to coś co posiada niemal każdy z nas. Zagrożenie nie musi dotyczyć naszego życia, ale naszych oczekiwań wobec niego związanych z niepewnością tego, jakie nasze życie jest, a jakie może być - uważa Bradow


Odkrycie to pokazuje również, że należy włożyć większy wysiłek we wsparcie tych, którzy przechodzą przez leczenie niepłodności, aby pomóc im radzić sobie z emocjonalnymi i psychologicznymi skutkami tego doświadczenia.


Bradow miała pierwsze dziecko bez kłopotów w wieku 26 lat, ale kiedy ona i jej mąż kilka lat później starali się o drugie, nie byli w stanie. U pary zdiagnozowano niepłodność wtórną - niemożność poczęcia dziecka pomimo wcześniejszej ciąży.

Bradow powiedziała, że objawy odczuwane w okresie leczenia bezpłodności wykraczały poza depresję i smutkek - warunki uprzednio związane z leczeniem bezpłodności. Inne osoby, które przez to przeszły, czuły to samo.

Aby dowiedzieć się, jak powszechne te odczucia były, Bradow i jej koledzy przeprowadzili ankietę na 142 osobach, które przeszły zabiegi leczenia niepłodności. Uczestnicy sondażu - 97 procent z nich stanowiły kobiety - ukończyły ankiety internetowe w celu oceny ich objawów PTSD.

W sumie, 46 procent spełnia kryteria PTSD. Wśród tej grupy 75 do 80 procent mówiło, że czuło zdenerwowanie, gdy przypominało sobie o swojej niepłodności np. widząc reklamy pieluch dla dzieci.

Inne częste objawy obejmowały uczucie odcięcia od ludzi i reszty świata lub uczucie drażliwości. Wiele z nich doświadczyło poczucia beznadziejności oraz występowały u nich zmiany osobowości.

W trakcie leczenia, nikt nie wspomniał Bradow nic na temat tego, jak to będzie wpływać na nią emocjonalnie lub psychicznie.

Oni koncentrują się jedynie na tym czy zajdziesz w ciażę... i to jest ich praca, ale musimy również rozważyć wpływ psychologiczny samego procesu leczenia - powiedziała Bradow

Komentarze do: Leczenie niepłodności może powodować zespół stresu pourazowego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz