Szukaj

Złamanie żeber

Podziel się
Komentarze0

Głównym zadaniem żeber jest ochrona narządów klatki piersiowej - serca i płuc. Żebra pełnią także ważną funkcję w oddychaniu - są miejscem przyczepu dla mięśni oddechowych. Umożliwiają wdech i wydech dzięki chrząstkom między żebrami a mostkiem - objętość klatki piersiowej może się zwiększać i zmniejszać. Pojedyncze żebro składa się z: trzonu corpus costae, szyjki collum costae, głowy żebra caput costae, łączącej żebro z kręgosłupem. Złamania żeber dotyczą częściej osób starszych. Dochodzi do nich w wyniku uderzenia, upadku, zgniecenia (u młodszych ludzi).

Złamanie jest wynikiem bezpośrednio urazu, w wyniku uderzenia w klatkę piersiową, w wyniku skurczu mięśni przyczepiających się do klatki piersiowej, a czasem nawet kaszlu, upadku, przygniecenia, wypadku samochodowego zmiażdżenia, postrzału. Złamane jedno żebro nie daje żadnych gwałtownych dolegliwości, dlatego wielu chorych przychodzi do lekarza dopiero po kilku dniach z powodu narastającego bólu w miejscu uszkodzenia, który nasila się przy oddychaniu i podczas ruchu.


Leczenie

Jeżeli złamane zostało tylko jedno żebro i nie doszło do powstania odmy, podaje się zazwyczaj jedynie środki przeciwbólowe, przeciwkaszlowe oraz stosuje opaskę elastyczną lub przylepiec przy najgłębszym wydechu. Jeżeli doszło do uszkodzenia płuca z odmą, chory może odczuwać dotkliwy ból w miejscu złamania, z towarzyszeniem ograniczenia ruchów klatki piersiowej, po stronie, gdzie została uszkodzona. Ból ten narasta przy oddychaniu. Takie przypadki wymagają natychmiastowego leczenia szpitalnego, które polega między innymi na drenażu klatki piersiowej. Czasem pojawia się odma podskórna, można usłyszeć trzeszczenie wynikające ze skaleczenia płuca i gromadzenia się powietrza pod skórą. Takich chorych należy natychmiastowo skierować do szpitala. Czasami konieczna jest także sztuczna wentylacja.

Komentarze do: Złamanie żeber

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz