Szukaj:

Umów się na wizytę u specjalisty

Aktualności
Artykuły
Choroby i dolegliwości

Skolioza

29-01-2008 11:40
Inne nazwy choroby: Boczne skrzywienie kręgosłupa;
Zobacz również:
  Boczne skrzywienie kręgosłupa jest trójpłaszczyznową deformacją kręgosłupa, polegającą na bocznym wygięciu w płaszczyźnie czołowej, odchyleniu w płaszczyźnie strzałkowej oraz odcinkowej rotacji osiowej.
  Wyróżnia się dwa typy bocznych wygięć kręgosłupa: funkcjonalne i strukturalne.
  Skoliozy funkcjonalne

  Towarzyszą skróceniom jednej kończyny dolnej, przykurczom przywiedzeniowym lub odwiedzeniowym biodra. Nie osiągają nigdy dużych rozmiarów, dotyczą zazwyczaj odcinka lędźwiowego kręgosłupa i są odwracalne po ustąpieniu przyczyny, jeśli skolioza nie utrwaliła się przez wiele lat zaniedbania.

  Skoliozy strukturalne

  Mogą być znaczne, wykazują utrwalone zmiany w budowie poszczególnych kręgów, całego kręgosłupa i tułowia. Zmiany w obrębie kręgosłupa pociągają za sobą zniekształcenia klatki piersiowej z upośledzeniem oddychania i krążenia. W przypadku skrzywienia odcinka lędźwiowego kręgosłupa zmiany obejmować mogą również miednicę.

  Można wyróżnić trzy główne grupy skolioz strukturalnych:
  • idiopatyczne (o nieznanej przyczynie) - stanowiące 50-90% wszystkich skolioz,
  • wrodzone,
  • porażenne.
  Zazwyczaj skrzywienie to dostrzegają inni, na przykład przy zakupie odzieży. Skrzywienie widoczne jest przy daleko posuniętej chorobie. Biodro z jednej strony jest bardziej wysunięte. Bark (zazwyczaj prawy) jest ustawiony nieco wyżej. Łopatka odstaje. Przy przodopochyleniu tułowia, patrząc od tyłu, widoczne jest uwypuklanie jednej połowy pleców (garb żebrowy albo uwypuklenie lędźwi).

  Możliwe następstwa i powikłania
  • Bóle.
  • Klatka piersiowa może ulec zniekształceniu.
  • Chorzy bardzo cierpią z powodu zdeformowania ciała (garb).
  copyright biomedical.pl
  Zobacz artykuły:
   Zobacz również tagi: skolioza boczne skrzywienie kręgosłupa
   Brak komentarzy