Szukaj

Postrzał i rwa kulszowa

Podziel się
Komentarze0

Rwa kulszowa często jest mylona z poszczałem ze względu na podobne objawy. Postrzał jest to nagły, silny ból w krzyżu, często przy pochyleniu się, wyprostowywaniu, ruchu skrętnym albo przy dźwiganiu. Przy kaszlu, kichaniu albo parciu bóle nasilają się. Mięśnie przykręgosłupowe są napięte. Prawie nie można się poruszać i znaleźć dogodnej pozycji.

Rwa kulszowa ma podobne objawy ale bóle umiejscowione są głębiej w okolicy krzyżowej, promieniujące do okolicy siedzeniowej wzdłuż bocznej i tylnej powierzchni uda, często do łydki i dalej w dół do kostek i stopy. Możliwe jest wystąpienie niedowładów.

Przyczyny

Przemieszczenie w obrębie tarczki międzykręgowej, zwanej potocznie dyskiem, albo wypadnięcie jądra galaretowatego, które uciska wtedy wychodzące z rdzenia kręgowego nerwy. Występuje wtedy wzmożone napięcie mięśni i wadliwa postawa (skrzywienie kręgosłupa).

Ryzyko zachorowania

Możliwość zmian związanych z przedwczesnym starzeniem się i kruchością pierścienia włóknistego w krążku międzykręgowym na podłożu wrodzonego osłabienia tkanki łącznej. Każda postać duchowego i fizycznego przeciążenia przez długi czas prowadzi do przykurczów i napięć, które przekraczają wytrzymałość krążków międzykręgowych.

Możliwe następstwa i powikłania

Aby się chronić i oszczędzać, cierpiący przyjmuje postawę, która powoduje jeszcze większy wysiłek mięśni. Jeżeli dysk, czyli krążek międzykręgowy, zablokuje otwór międzykręgowy, może nastąpić trwałe uszkodzenie nerwów.


Leczenie


Postrzał i rwa kulszowa są zawsze sygnałami mówiącymi, aby jak więcej uwagi poświęcać równowadze między napięciem a odprężeniem. Jeśli uważasz, że nie umiesz pozwolić sobie na „brak osiągnięć”, warto porozmawiać o tym z lekarzem.

Leczenie fizykalne


  • Masaż.
  • Zawijanie borowinowe.
  • Po ustąpieniu ostrych dolegliwości: ukierunkowana gimnastyka lecznicza kręgosłupa.
  • Akupunktura.
  • Leczenie znieczuleniem przewodowym.
  • Leczenie metodą Feldenkraisa.

Leki

Aby złagodzić ostry ból: leki przeciwbólowe, leki rozluźniające mięśnie. Czasami lekarz wstrzykuje środek znieczulający nerwy (np. prokainę). Należy go jednak stosować tylko po to, aby przerwać negatywny wpływ bólu na wzmożone napięcie mięśni.

Operacja


Jeżeli krążek międzykręgowy uciska nerwy w kanale międzykręgowym, powodując porażenia lub niedowłady, należy możliwie szybko ten ucisk usunąć. Przedtem wyczekuje się, czy wielotygodniowe leczenie nie przynosi poprawy albo czy nastąpi wielokrotny nawrót wypadnięcia dysku.

Tylko około dziesięciu procent pacjentów, których dolegliwości są następstwem wypadnięcia dysku, wymaga leczenia operacyjnego. Przed operacją należy potwierdzić za pomocą tomografii komputerowej, rezonansem magnetycznym albo mielografią, czy wypadnięcie krążka międzykręgowego rzeczywiście jest przyczyną istniejących dolegliwości. Dwie trzecie operowanych pozbywa się dolegliwości, pozostali nadal cierpią. W niektórych przypadkach stan chorych po operacji ulega nawet pogorszeniu.

Komentarze do: Postrzał i rwa kulszowa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz