Szukaj

Gruźlica kości

Podziel się
Komentarze0

Gruźlica kości to ognisko wtórne. Spowodowana jest rozsiewem prątków gruźlicy przez krew z ognisk pierwotnych gruźlicy: z płuc, węzłów chłonnych przyoskrzelowych, czasem z przewodu pokarmowego. Wywoływana jest przez prątek gruźlicy ludzki lub bydlęcy. Gruźlica kości dotyczy najczęściej kręgosłupa, stawów biodrowych, kolan, kości śródręcza, kości śródstopia oraz paliczków.

Objawy

Początkowa choroba może przebiegać bez objawów i rozwijać się całowicie niezauważalnie. Jednak mogą się pojawić też stany podgorączkowe z potami, uczucie osłabienia i szybkiego męczenia się, skóra robi się sino-blada, pojawia się niedokrwistość, chory odczuwa bóle jak przy gośćcu stawowym, bóle miejscowe nasilające się przy poruszaniu się, bóle występujące w nocy, powiększone węzły chłonne, zaniki mięśniowe oraz pogrubienie stawów, a także przykurcze. Jeśli choroba dotyczy kręgosłupa, towarzyszą jej zespoły korzeniowe, takie jak nerwobóle międzyżebrowe, rwa kulszowa oraz lumbago. W przebiegu choroby pojawić się może, w wyniku klinowatego zapadnięcia trzonów kręgów tzw. kifoza gruźlicza (garb). Gruźlica stawowa może pojawić się w wyniku zakażenia z błony maziowej stawu lub ogniska kostnego położonego w okolicach stawu.


Rozpoznanie: na podstawie wywiadu, badań laboratoryjnych, radiologicznych i histopatologicznych z wycinków i nakłuć. Im wcześniej rozpoznana i leczona, tym większe szanse na zachowanie sprawności oraz na pełny powrót do zdrowia.

Leczenie: gruźlicy kostno-stawowej długie i ciężkie. Leczenie zachowawcze: podawanie leków przeciwprątkowych, leczenie ortopedyczne i ogólne. Niektóre przypadki leczy się operacyjnie: podawanie leków przeciwprątkowych, wycięcie ogniska gruźlicy z kości, leczenie ortopedyczne, leczenie ogólne.

Komentarze do: Gruźlica kości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz