Szukaj

Bóle kręgosłupa

Podziel się
Komentarze0

Bólom kręgosłupa bardzo często sprzyja siedzący tryb życia, bierne przemieszczanie się za pomocą róznych środków lokomocji. Najczęstszą przyczyną bólów kręgosłupa jest osłabienie struktury kostnej w następstwie osteoporozy pomenopauzalnej oraz zmiany zwyrodnieniowe i zapalenie stawów międzykręgowych.

Skutkiem tego typu zmian są samoistne lub występujące podczas ruchów bóle, nerwobóle i ograniczenia ruchomości odcinków: szyjnego, piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa bądź jego całości.


Najczęstsze przyczyny nagłych bólów w części lędźwiowej kręgosłupa, to dyskopatia lędźwiowa. Znane są one również pod nazwą:
  • postrzału, gdy dolegliwości ograniczają się do okolicy lędźwiowej kręgosłupa,
  • lumbago, gdy promieniują wzdłuż tylnej części uda od okolicy lędźwiowej do okolicy dołu podkolanowego,
  • rwy kulszowej, gdy bóle promieniują od okolicy lędźwiowej kręgosłupa wzdłuż całego przebiegu nerwu kulszowego, tj. tylnej części uda i podudzia, a w niektórych przypadkach do pięty, a nawet palucha.

Dyskopatia powstaje zazwyczaj w wyniku przesunięcia się lub wypadnięcia przez zmieniony zwyrodnieniowe lub przerwany pierścień włóknisty krążka międzykręgowego (przepukliny) jądra miażdżystego ze szpary międzykręgowej do kanału kręgowego, co powoduje ucisk na korzenie nerwowe segmentów lędźwiowych.

Komentarze do: Bóle kręgosłupa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz