Szukaj

Bezsenność

Podziel się
Komentarze1

Bezsenność jest to zaburzenie prawidłowego rytmu, głębokości i czasu trwania snu i czuwania. Sen najczęściej jest płytki i niespokojny, nie daje uczucia pełnego wypoczynku. Bezsenność może być zjawiskiem krótkotrwałym lub uporczywym. Towarzyszy jej na ogół silne napięcie emocjonalne, pojawiające się w sytuacjach stresowych i konfliktowych.

Przyczyną bezsenności może być także nadmierne przeciążenie psychofizyczne organizmu i nadmiar obowiązków, niemożliwych do wykonania. Bezsenność może też wystąpić jako jeden z przykrych objawów w wielu zespołach chorobowych połączonych z cierpieniem oraz w zespołach różnorakich zaburzeń psychicznych.

Bezsenności można przeciwdziałać przez:
  • zwiększanie aktywności fizycznej i poznawczej,
  • usuwanie stanów napięć psychicznych i niedopuszczanie do konfliktów,
  • udawanie się regularnie na spoczynek nocny, aby wytworzyć naturalny odruch i rytm biologiczny,
  • unikanie wszelkiego rodzaju drzemek w ciągu dnia,
  • unikanie w godzinach poprzedzających spoczynek nocny sytuacji i bodźców stresowych: kontrowersyjnych burzliwych dyskusji, oglądania filmów stresogennych, podniecających itp, oraz tzw. używek (kawa, mocna herbata, alkohol).

Komentarze do: Bezsenność (1)

kasia10067
kasia10067 02-07-2008 17:41

Bezsenność

1

Od roku cierpie na (tak mi sie wydaje) pewien rodzaj bezsennosci bądź pewna odmiane zespół niespokojnych nóg. Moj problem wyglada nastepujaco : gdy juz jestem w łóżku robi mi sie gorąco. Latem musze spac pod kocem itp. a... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze