Szukaj

Balet i barre workout – wady i zalety treningu

Taniec to coś, co nie tylko łączy ludzi, ale również świetnie oddziałuje na ciało i duszę. Rodzajów tańca jest mnóstwo, ale za najbardziej znany i klasyczny przykład może posłużyć balet. Ten wspaniały sport uchodzi za niezwykle trudny oraz wymagający, jednocześnie będąc jednym z najwytworniejszych.

Balet i barre workout – wady i zalety treningu

Która z kobiet nie chciała być baletnicą w dzieciństwie? Piękne kostiumy, baletki i ruchy jak z bajki to podstawowe skojarzenia z baletem. Jednak ten sport niesie z sobą również wiele korzyści, wpływających nie tylko na zdrowie, ale także na sprawność fizyczną i umysłową.

Historia baletu

Nazwa „balet” pochodzi z języka włoskiego od słowa „ballo”, czyli taniec. Większość ludzi kojarzy ten taniec z Francją, jednak powstał on we Włoszech w renesansie. Wywodzi się z karnawałowych maskarad oraz triumfów, czyli dworskich widowisk z elementami śpiewu, muzyki oraz tańca. Bardzo szybko stał się popularny poza granicami Włoch - w Anglii, Rosji, ale najbardziej we Francji. To właśnie Król Słońce - Ludwik XIV - stoi za wykształceniem pierwszych choreografów i nauczycieli tego rodzaju tańca (dlatego też większość terminologii baletowej jest w języku francuskim).

W dzisiejszych czasach za centrum baletu uchodzi Rosja i tamtejszy Teatr Bolszoj. Współczesna wersja tego tańca jest nieco mniej restykcyjna niż na początku XX wieku. Zasady nie są aż tak skostniałe. Do ich zmiany doprowadziła Isadora Duncan - znana na całym świecie amerykańska tancerka. Mimo to balet jest uważany za jeden z najbardziej schematycznych i trudnych pod względem technicznym tańców.

Strój na balet

Do baletu potrzebny jest odpowiedni strój. Przede wszystkim nie tańczy się ani w dresach, ani w leginsach, ale w body. Ten kostium różni się od bieliźnianego body tym, że nie ma zapięcia w kroku. Do body często doczepiana jest krótka i lekka spódniczka, nazywana tuniką. To właśnie z nią mamy główne skojarzenia z baletem. Dodatkowo nosi się trykoty, czyli getry lub rajstopy. Te ostatnie najczęściej są zakładane na same występy, natomiast te pierwsze charakteryzują się rozcięciem na stopie, by łatwiej się w nich ćwiczyło.

Podstawą każdego sportu są odpowiednie buty. Do baletu wybiera się jedne z dwóch rodzajów: baletek i pointów.

Baletki to miękkie buty do tańca, które wykorzystuje się najczęściej na zajęciach ćwiczeniowych. Wykonane są z płótna lub skóry. Mogą być wiązane lub ściągane na gumce.

Pointy to baletki, które mają gipsowe noski. Posiadają je po to, by łatwiej można było stawać na palcach. Zakładane są głównie na występy i tylko przez profesjonalne tancerki. Kategorycznie zabrania się w nich chodzić początkującym.

Balet to sport niezwykle kontuzjogenny, szczególnie jeśli chodzi o stopy, palce i kostki. W związku z tym tancerki profesjonalne wspierają się plastrami, taśmami, ochraniaczami, wkładkami, a nawet wkładają sobie kliny między palce.

Dla kogo balet?

Balet to sport niestety nie dla każdego. Na zajęcia powinny zapisywać się osoby raczej młode z tego względu, że ich ciała (ścięgna, kości) są bardziej elastyczne. Nie jest to dla seniorów, ani nawet dla ludzi powyżej trzydziestki, zwłaszcza jeśli wcześniej nigdy się z nim nie zetknęli.

Balet dla dzieci

Jeśli ktoś chce uprawiać balet zawodowo, to musi bardzo wcześnie zacząć ćwiczyć (najlepiej od 10 roku życia). Posyłanie wcześniej dziecka na zajęcia jest dyskusyjne, ponieważ to sport wymagający przede wszystkim wytrzymałości psychicznej. Kiedy dziecko przebywa w szkole baletowej, rodzic nie powinien się wtrącać w działania nauczyciela. Dziewczynka lub chłopiec mogą się czuć wtedy zagubieni i stracić szacunek do jednej ze stron. Rodzic nie może również ingerować w wagę dziecka. Jeśli malec jest otyły, to zgubi zbędne kilogramy podczas ciężkich ćwiczeń, nie trzeba podopiecznego katować dietą.

Rodzice powinni wspierać dziecko. Początki w szkole baletowej są bardzo trudne z uwagi na ogromne wymagania i fizyczne, i psychiczne. Trzeba przygotować podopiecznego do zachowania dużej dozy cierpliwości. Nauka baletu zajmuje bardzo dużo czasu i wymaga wiele pracy. Dziecko uczy się również dyscypliny, dokładności i precyzji.

Korzyści i wady uprawiania baletu

Korzyści uprawiania baletu:

  • Rozciągnięte ciało - to podstawowa korzyść z uprawiania baletu. Ciało jest wygimnastykowane i rozciągnięte. Dzięki temu zwiększa się zakres ruchu w stawach, mięśnie są bardziej ukrwione, a ścięgna wzmocnione.
  • Smukła i zgrabna sylwetka - balet pozwala utrzymać smukłą sylwetkę. Treningi w dużej części opierają się na rozciąganiu, dzięki któremu mięśnie są dłuższe. Kilka ciężkich godzin na sali może pomóc w pozbyciu się zbędnych kilogramów.
  • Świadomość ciała i lepsza koordynacja - balet charakteryzuje się konkretnymi ruchami, które są często nienaturalne (np. ustawienie stóp w poziomej linii). To powoduje, że jesteśmy bardziej świadomi własnego ciała, a koordynacja ruchowa zwiększa się.
  • Siła psychiczna i budowa charakteru - w balecie pracuje nie tylko ciało, ale również głowa. Treningi są ciężkie i wyczerpujące, co pomaga w hartowaniu charakteru. Kształtuje się samozaparcie, motywacja, odwaga, a przede wszystkim cierpliwość i pokora. Do perfekcji w balecie dochodzi się latami, więc trzeba wypracować sobie odpowiednie podejście do treningów, a także uzbroić się w dużą dawkę spokoju, opanowania i samokontroli.

Wady baletu:

  • Wysokie koszty - balet jest drogim sportem. Same treningi wymagają łożenia wysokich kwot - cztery godziny w tygodniu kosztują około 100 złotych, a żeby coś osiągnąć, trzeba trenować co najmniej 5 godzin na tydzień. Również ceny obuwia oraz trykotów są niemałe.
  • Koszty psychiczne - balet to sport restrykcyjny. Bardzo ważne jest odpowiednie nastawienie. Wiele się słyszy o tancerkach wykończonych psychicznie. Balet ze swoim założeniem dążenia do perfekcji może wprawiać tancerzy w kompleksy, a nawet depresję.
  • Wymaga czasu - żeby zauważyć jakiekolwiek postępy w tym tańcu, potrzeba bardzo dużo czasu i zaangażowania. Nie każdy ma odpowiednie warunki i nie każdego stać na całkowite oddanie się baletowi. Niestety, tylko połączenie obu tych warunków zapewni widoczny progres.
  • Problem z dostępem do nauki - specjalistycznych szkół baletu jest niewiele, znajdują się tylko w największych miastach. Bardzo wielu ludzi (głównie dzieci) od samego początku napotyka na duże utrudnienia w związku z tym.

Barre workout - co to jest?

Słowo „barre” oznacza drążek. Barre workout to trening, który łączy w sobie trzy elementy: jogę, pilates oraz balet. Stał się popularny po sukcesie filmu „Czarny Łabędź” z Natalie Portman. Aktorka trenowała wówczas do roli pod opieką profesjonalnej tancerki baletowej. Barre workout jest świetnym treningiem dla każdej kobiety, która chce osiągnąć piękną sylwetkę. Ćwiczenia są przeznaczone do wykonywania w domu, nie trzeba nigdzie wychodzić ani ponosić wysokich kosztów.

Dla kogo trening barre?

Barre workout jest przeznaczony głównie dla kobiet, ale mogą go wykonywać także mężczyźni. Treningi nie są wymagające kondycyjnie. By osiągnąć efekty, trzeba wykonywać ćwiczenia dokładnie i precyzyjnie. Szybkość nie ma żadnego znaczenia. Jest to trening przeznaczony w dużej mierze dla początkujących. Ćwiczenia są stosunkowo proste (nie jest potrzebne duże rozciągnięcie), skutecznie wzmacniające ciało.

Opis ćwiczeń barre workout

Trening rozpoczyna się rozgrzewką, podczas której robi się pompki, plank oraz ćwiczenia na górne partie ciała. Ważna w barre workout jest postawa - plecy powinny być wyprostowane, a łopatki ściągnięte.

Świetnym ćwiczeniem na zgrabne uda jest wzięty z baletu przysiad plie. Polega na złączeniu stóp, skierowaniu palców na zewnątrz i trzymaniu kolan szeroko rozstawionych. Ważne jest tutaj napięcie mięśni, najbardziej łydek i pośladków. W tym ćwiczeniu powinno się również utrzymywać napięty brzuch.

Często podnosi się nogi z pozycji stojącej, trzymając obciągnięte palce.

Barre workout jest wykonywany przy drążku (lub zamiast przyrządu wykorzystuje się oparcie krzesła). Opierając się na tym sprzęcie, przykładowo należy zrobić przysiad plie i podnieść jedną nogę w bok.

Korzyści z barre workout

Barre workout, czerpiąc z baletu i jogi, przynosi podobne korzyści - rozciągnięcie mięśni oraz wysmuklenie sylwetki, a także korekcja postawy. Dzięki różnego rodzaju ćwiczeniom poprawia się kondycja, a także siła i wytrzymałość mięśni. Ten trening działa głównie na nogi. Uda stają się smukłe, łydki umięśnione, a pośladki jędrne i podniesione. Poza tym wzmocnione są mięśnie brzucha oraz ramion.

Barre workout świetnie wpływa na samopoczucie - poprawia humor oraz samoocenę. Trening przynosi wiele radości i uwalnia pokłady energii. Jest bezpieczny, ponieważ ćwiczenia nie są dynamiczne, więc istnieje małe zagrożenie kontuzjami.

W przeciwieństwie do baletu barre workout jest bardzo tani. Trening wykonuje się w domu, a zamiast drążka może posłużyć oparcie krzesła. Nie potrzebny jest żaden specjalistyczny strój, jedynie sportowe ubranie. Ćwiczenia można wykonywać na bosaka.

Autor: Anna Magiera

Komentarze do: Balet i barre workout – wady i zalety treningu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz