Szukaj

Wirusy a rak płuc

Podziel się
Komentarze0

Powszechnie występujące wirusy zakaźne mogą brać udział w rozwoju raka płuc - wynika z kilku badań przedstawionych na pierwszej Europejskiej Konferencji nt. Raka Płuc, która odbywa się w Genewie. Naukowcy są zgodni, że palenie papierosów ma najsilniejszy wpływ na ryzyko raka płuc. Ale w niektórych przypadkach pewną rolę mogą odgrywać również inne czynniki.



Badacze z Uniwersytetu w Louisville (stan Kentucky) analizowali próbki pobrane z guzów nowotworowych od 23 chorych na niedrobnokomórkowego raka płuc. W 6 próbkach wykryto obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Jest on znany ze swego udziału w rozwoju raka szyjki macicy.

Dalsze testy pozwoliły zweryfikować, że w jednym przypadku był to efekt przerzutów raka szyjki do płuc. Z pozostałych 5 próbek - w dwóch znaleziono wirusa HPV 16, w dwóch HPV 11, a w jednej wirusa HPV 22.

Jak podkreśla prowadzący badania dr Arash Rezazadeh, wszyscy uczestnicy badania byli również palaczami. "Podejrzewamy, że wirus HPV może odgrywać rolę jako dodatkowy czynnik rakotwórczy, który zwiększa ryzyko raka płuc u osób palących" - wyjaśnia.


Praca zaprezentowana na tej samej konferencji przez naukowców z Izraela wskazuje z kolei na możliwy udział wirusa odry w rozwoju złośliwego nowotworu płuc. Na 65 pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca u ponad połowy stwierdzono obecność tego wirusa w próbkach pobranych z guzów.

"Wirus odry jest powszechnie występującym ludzkim wirusem, który może brać udział w powstawaniu raka płuc. Najprawdopodobniej nie jest on sam w sobie czynnikiem sprawczym, ale modyfikuje wpływ innych czynników rakotwórczych" - komentuje prowadzący badania prof. Samuel Ariad z Centrum Medycznego Soroka w Beer Sheva w Izraelu.

I Europejska Konferencja nt. Raka Płuc została zorganizowana przez Europejskie Towarzystwo Onkologii Medycznej (ESMO) oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań nad Rakiem Płuca (IASLC) w Genewie (Szwajcaria). (PAP)

Komentarze do: Wirusy a rak płuc

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz