Szukaj:
Aktualności
Artykuły
Choroby i dolegliwości

Test krwi w biochipie wykrywający choroby

16-08-2011 11:01
Badanie opublikowane niedawno ujawnia, że biochip ochrzczony "mChip", bardzo prosty w użyciu, ma pozwalać na wykrywanie, bardzo niskim kosztem, wirusa HIV, wirusa syfilisu oraz wirusy innych chorób zakaźnych. Ten przenośny test krwi ma być równie wiarygodny co test realizowane przez laboratoria.
Test krwi w biochipie wykrywający choroby
Zobacz również:


Naukowcy przetestowali prototypy biochipa "mChip", czyli zminiaturyzowane laboratorium analizy krwi do postaci chipa elektronicznego rozmiarów karty bankowej.

Setki pacjentów w Rwandzie uczestniczyło w tych testach, a według badania opublikowanego w przeglądzie Nature Medicine, poziom wykrywanie chorób bliski był  100%.

Biochip jest w rzeczywistości zdolny do wykrywania w jednej próbce krwi różnych protein ujawniających choroby, które są z nimi związane.

Na dzień dzisiejszy, urządzenie to, oparte na sparowaniu nanocząsteczek złota i srebra z chipem elektronicznym, pozwala na symultaniczne wykrywanie dziesięciu różnych chorób. Urządzenie to bowiem reaguje w odmienny sposób na każdą z nich.

Poza tym, dzięki nieprzeźroczystemu filmowi z tego produktu, łatwo jest ocenić gołym okiem ilość obecnych agentów patogennych.

Koszt zredukowany, skuteczność podobna

Bardziej wiarygodne niż szybkie testy paskowe aktualnie dyspozycyjne, których rezultaty mogą być źle zinterpretowane, urządzenie to jest również znacznie bardziej opłacalne niż testy realizowane w laboratorium.

Z kosztami produkcji oszacowanymi na jeden dolar maksymalnie, rozwiązanie to może być podstawowe dla osób żyjących w najbiedniejszych regionach świata, donosi TV5monde.

Jak wyjaśnia to Samuel Sia, wykładowca amerykańskiego uniwersytetu w Columbia, który jest również wynalazcą tego biochipu, ideą jest wyprodukowanie szerokiego wachlarza testów dostępnych wszystkim typom pacjentów na całym świecie, zamiast zmuszać ich do udawania się do klinik na pobranie krwi i do czekania na rezultaty badań całymi dniami.

Aby odczytać wyniki „mChip”, wystarczy w rzeczywistości urządzenie równie łatwe w użyciu co telefon komórkowy i kosztujące jedynie sto dolarów, stwierdzają wynalazcy.
Zobacz artykuły:
Zobacz również tagi: biochip wykrywanie chorób we krwi mChip nowe testy diagnostyczne przenośny test krwi biochip mChip wykrywanie wirusa HIV wykrywanie syfilisu wykrywanie chorob zakaźnych nowe metody wykrywanie chorób nanocząsteczki złota nanocząsteczki srebra ilość agentów patogennych testy paskowe testy laboratoryjne
Brak komentarzy